w ,

PRAWDĄ MIĘDZY OCZY: ile respiratorów możliwych do wykorzystania w walce z koronawirusem zakupił WOŚP?

Alicja Defratyka, ekonomistka, autorka projektów http://ciekaweliczby.pl i http://maratonwyborczy.pl napisała na Twitterze bardzo ciekawy tekst o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. I może najpierw wyjaśnię dlaczego w ogóle poruszam ten temat – leżąc w szpitalu chory na koronawirusa otrzymałem dziesiątki wiadomości od osób ze zdjęciami profilowymi „Strefa wolna od nienawiści” czy z serduszkami WOŚP, w stylu: „obyś zdechł”, „śmierć pisowcom”, „zdychaj w cierpieniu ch*ju”, czy hit: „pisowcu nie korzystaj ze sprzętu WOŚP w szpitalu!”. Będąc już prawie dwa tygodnie w szpitalu nie widziałem tutaj ani jednego sprzętu ze znaczkiem WOŚP ale oddaję głos Pani Alicji:

„Na Facebooku i Twitterze krążą informacje, że 3 tys., ponad 7 tys. a nawet 8700 respiratorów z tych 10 tys. respiratorów szpitalnych dostępnych w Polsce zastało zakupione przez WOŚP. Sprawdziłam informacje u źródła i zapytałam rzecznik Fundacji WOŚP Pana Krzysztofa Dobiesa. Fundacja WOŚP zakupiła ponad 1000 urządzeń do wspomagania oddychania, a z powodu specyfiki działalności – są to przede wszystkim urządzenia do nieinwazyjnego wspomagania oddychania noworodków oraz w drugiej kolejności respiratory noworodkowe i dziecięce (i chwałą im za to! przyp. red.) Fundacja WOŚP w ogóle nie wyposażała w respiratory szpitali i oddziałów dla osób dorosłych.”

 

Szokujące słowa dla osób, które uważają, że polska Służba Zdrowia nie istniałaby bez Jurka Owsiaka. „Kwoty zebrane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy nie mają żadnego wpływu na funkcjonowanie polskiej służby zdrowia przede wszystkim dlatego, że głównym problemem nie jest brak pieniędzy, a złe zarządzanie” – informował w styczniu 2019 roku portal wSensie.pl. Podając dalej informacje z tego portalu: „W 2019 roku państwo polskie zaplanowało wydać na służbę zdrowia około 101 mld zł. Z kolei jak oświadczyła sama Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, podczas 27. Finału zebrano 92,1 mln zł. Oznacza to, że wydatki publiczne i prywatne na służbę zdrowia są aż 1500 razy wyższe niż kwota zebrana przez szumną imprezę promowaną przez TVN!”.

A warto przecież dodać, że środki zbierane przez WOŚP również pochodzą ze środków prywatnych, ba roszczę sobie nawet prawo, którego przedstawiciele „strefy wolnej od nienawiści” mi odmawiają – korzystania ze sprzętu zakupionego przez WOŚP – odbiję sobie długie godziny na mrozie, kiedy jako dzieciak zbierałem na WOŚP, czy kiedy rok temu wystawiłem na aukcji oryginał wyroku sądu skazującego Platformę Obywatelską na przeproszenie mnie – wpadło wówczas Jurkowi niemało pieniędzy z tego.

Jak WOŚP pomaga w walce z koronawirusem?

Fundacja WOŚP zamówiła 50 tysięcy Indywidualnych Pakietów Ochrony Biologicznej, przeznaczyła na ten zakup 16 milinów złotych. Nie zamierzam tutaj komentować poczynań i tym bardziej poglądów samego Jerzego Owsiaka, uważam, że WOŚP powinna przeznaczyć na walkę z koronawirusem znacznie większe pieniądze niż zadeklarowała na dzień dzisiejszy. To nie są prywatne pieniądze Owsiaka, to pieniądze pochodzące z wpłat setek tysięcy Polaków, również tych, którzy nie zgadzają się ideowo z Owsiakiem.

4 komentarze

Dodaj odpowiedź

2 pingi oraz trackbacki

  1. Pingback:

  2. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Hanno Lis, kto Cię tak skrzywdził?

Na nieudolności PO w czasie kryzysu zyskuje PSL. Przypominam czym jest ta partia. Ku przestrodze!