PRAWO: przyjęto nowe zasady bezpieczeństwa cywilnych dronów

0
3287
10 listopada, Komisja Transportu i Turystyki w Parlamencie Europejskim przyjęła nowe zasady dotyczące bezpieczeństwa w lotnictwie, które obejmują także bezpieczeństwo cywilnych dronów. Więcej informacji o dronach w naszej infografice.

Obecnie najpopularniejsze drony cywilne – o wadze do 150 kg  – są regulowane na poziomie państw członkowskich – standardy techniczne i bezpieczeństwa są zróżnicowane w poszczególnych państwach członkowskich, co jest powoduje trudności zarówno dla producentów, jak i operatorów transgranicznych.

Posłowie chcą ustanowienia podstawowych zasad na poziomie UE, jeśli chodzi o drony cywilne o wadze do 150 kg, by zapewnić spójność i jasność standardów, zwłaszcza w odniesieniu do bezpieczeństwa i prywatności. Posłowie chcą także, by drony o wadze powyżej 250 g podlegały obowiązkowej rejestracji.

“Drony są coraz bardziej widoczne w naszym codziennym życiu. Tworzą cały szereg nowych możliwości dla ludzi i biznesu. To oznacza jednak, że może dojść do wypadków i drony mogą spowodować szkody. Dlatego popieramy nowe zasady ustanawiające obowiązkową rejestrację dronów o wadze powżej 250 gram, a to wymaga, by operatorzy posiadali odpowiednie kwalifikacja, by kierować dronami w przestrzeni publicznej. Nowe zasady nie obejmą większości zabawek dostępnych na rynku” – powiedział poseł sprawozdawca Marian-Jean Marinescu (EPL, Rumunia) apo głosowaniu w komisji.

Cywilne drony

Komentarze:

komentarzy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here