Premier Szydło do Węgrów: “Łączy nas przyjaźń i zrozumienie”

1
1843

Na Zamku Królewskim w Warszawie premier Beata Szydło symbolicznie i uroczyście przekazała prezydencję w V4 Węgrom. Spotkanie miało miejsce 19 czerwca, chociaż faktycznie polskie przewodniczenie Grupie trwa do 30 czerwca 2017 r. – Możemy mieć różne zdania i cele, ale łączą nas nasi obywatele, nasze bezpieczeństwo, wspólne pojmowanie solidarności, szacunku dla siebie, rozumienia własnej tożsamości, kultury, pamiętania skąd jesteśmy i myślenia tymi kategoriami o przyszłości Europy. Chcemy, by Unia Europejska rozwijała się tak jak rozwija się Grupa Wyszehradzka, czyli bezpiecznie, szybko, nastawiona na sprawy swoich mieszkańców – powiedziała polska premier.

Zdaniem Beaty Szydło Grupa Wyszehradzka jest dla wielu Europejczyków punktem odniesienia, wyznaczającym przywiązanie do wartości i cementującym nasz kontynent. Szefowa rządu podziękowała Bohuslavovi Sobotce, Robertowi Fico i Viktorowi Orbanowi za wspólne doprowadzenie do tego.

Beata Szydło przekazała Viktorowi Orbanowi srebrną monetę z wizerunkiem Jadwigi Andegaweńskiej, która była królewną węgierską, polskim królem, świętą i patronką Polski. Wizerunek Jadwigi widniejący na monecie jest wzorowany na obrazie znajdującym się w Zamku Królewskim, w którym odbywała się uroczystość przekazania prezydencji w V4.

Przejmujący z rąk Szydło prezydencję Viktor Orbán podziękował polskiej premier za prezent. – Dziękuję za ten talizman, który ma przynieść szczęście. Zawsze uważaliśmy Polaków za wielki naród, ale jeżeli grosz jest z tak wielkiego srebra, to ma to ogromne znaczenie – powiedział.

Komentarze:

komentarzy

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here