Prezydent Andrzej Duda i premier Węgier Viktor Orban pozytywnie i jako idące w dobrym kierunku ocenili piątkowe porozumienie Unii Europejskiej i Turcji o zatrzymaniu fali migracyjnej – poinformował w sobotę w Budapeszcie minister Krzysztof Szczerski.
Prezydent Duda spotkał się z premierem Węgier w ostatnim dniu wizyty w tym kraju.
Minister Szczerski poinformował, że prezydent Duda i premier Orban omówili rezultaty piątkowego unijnego szczytu. – Porozumienia oceniono jako pozytywne, idące w dobrym kierunku, będące pierwszym sygnałem, że politycy europejscy, którzy tworzą dziś główny nurt polityki europejskiej, nie tworzą już problemów, ale zaczynają je rozwiązywać. To pierwszy krok w kierunku rozwiązywania problemów imigracji w Europie, a nie ich tworzenia – ocenił Krzysztof Szczerski.
Zaznaczył, że od decyzji do realizacji jeszcze długa droga, ale porozumienie zaczyna przywracać nadzieje społeczeństw europejskich na to, że polityka europejska będzie znowu bezpieczniejsza. – Prezydent bardzo wyraźnie podkreślał, że docelowym modelem by kryzys rozwiązać, jest pomoc w miejscu, gdzie toczy się wojna i aktywna polityka globalna w Syrii, bo źródło kryzysu jest poza Europą – powiedział minister Szczerski.
– Politycy dyskutowali także o pragmatycznej współpracy w Europie Środkowej – dodał. – Premier Orban z wielkim entuzjazmem odniósł się do koncepcji prezydenta Dudy – ABC, czyli współpracy w regionie Adriatyk, Bałtyk, Morze Czarne – mówił minister.
– Musimy odrobić swoją lekcję w Europie Środkowej, by nie było luk w powiązaniach infrastrukturalnych – podkreślił. Zaznaczył, że polski prezydent z premierem Orbanem rozmawiał o rozwoju infrastruktury transportowej, energetycznej, środowiskowej, telekomunikacyjnej, tak, by region ABC pokazał, że potrafi budować jedność.
Rozmowy dotyczyły też tego, jak można budować suwerenność energetyczną regionu. – Cały region Europy Środkowej czeka na zakończenie inwestycji gazoportu w Świnoujściu, uruchomienie dostaw gazu, by nowe źródło zaopatrzenia dla Środkowej Europy popłynęło do systemów gazowych – zaznaczył.
Dziennikarze pytali ministra, czy politycy rozmawiali o doświadczeniach z Komisją Wenecką, Komisją Europejską, o projektowanej rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie Polski. – To nie było tematem rozmów. Tematy rozmów dotyczyły tego, co stoi jako wyzwanie wspólne przed całą Europą, nie w relacjach UE-Polska, ale w relacjach europejskich – powiedział.
Zaznaczył, że prezydent z premierem Orbanem rozmawiali o kolejnej fazie kryzysu strefy euro wobec wyczerpywania się zasobów Europejskiego Banku Centralnego. – Dziś Europa stoi przed wieloma wyzwaniami prawdziwymi, które rzeczywiście tworzą problem dla całej Europy – zaznaczył.
Podkreślił, że kryzys strefy euro, imigracyjny może realnie podmyć fundamenty europejskie. – Widzimy, że reakcją na złe odpowiedzi polityków europejskich na kryzysy jest rosnąca fala eurosceptycyzmu, którego ślady widzieliśmy w ostatnich wyborach w Niemczech i na Słowacji – dodał.
Według ministra Szczerskiego politycy zgodzili się, że dzisiaj w Europie bardzo ważne jest poczucie solidarności między krajami członkowskimi, narodami, która będzie wynikała ze wzajemnego uznawania swoich interesów, pozycji, celów do realizacji w ramach polityki europejskiej. Jak mówił – jest to klucz by polityka europejska realizowała potrzeby społeczeństw.
Sondaże opinii publicznej są ważnym narzędziem, które pomagają w zrozumieniu preferencji społeczeństwa w różnych kwestiach. Są one szeroko stosowane w...