w ,

Prof. Bogusław Kopka: Jak powiedzieć światu, że Wałęsa to „Bolek”?

Jakie znaczenie ma polityka historyczna? Jak przekazać światu, że Lech Wałęsa był „Bolkiem”? Czy symbole narodowe powinny być używane w popkulturze? Gościem Tematu Dnia był prof. nzw. dr hab. Bogusław Kopka, historyk, który w rozmowie z Piotrem Otrębskim nie bał się poruszyć najbardziej drażliwych tematów z najnowszej historii Polski.

– Nikt nie zabiera symboli. Prawda zawsze jest ciekawa i powinna być eksponowana. Problem z Lechem Wałęsą jest taki, że będąc na emeryturze jest bardzo zaangażowany polityczne. Nie jest to bez znaczenia, ponieważ jako osoba publiczna jest cytowana i przekaz idzie w świat – mówił prof. Kopka – Trudno o obiektywizm wobec tej postaci – dodał

Historyk odniósł się także artykułu „Newsweeka”, w którym mogliśmy przeczytać, że „rząd PiS chce wyhodować nowych obywateli”

– Nikt nie organizuje spędów młodzieży. Wzorce takie jak Żołnierze Wyklęci są bardzo niewygodne. Uwierają tym, którzy uważają, że Okrągły Stół jest kołem zamachowym najnowszej historii Polski. To jest bardzo świeża rzecz – stwierdził gość Tematu Dnia

Zdaniem prof. Bogusława Kopki, „1 sierpnia 1944 r. była atmosfera radości, ale jest to ogromna tragedia, jedna z największych w historii Polski”. Historyk zwrócił uwagę na „ryzykowną powierzchowność” kultury masowej. Jak dodał, „za nią powinna iść edukacja”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Janusz Korwin-Mikke o smogu: „W Warszawie jest trochę dymu i spalin.”

[WIDEO!] Odcinek „MINĘŁA 20”, który miał być wyemitowany przez TVP przed wyrzuceniem Cejrowskiego z anteny!