Rafał Ziemkiewicz i Paweł Kukiz łączą siły! Powstaje Stowarzyszenie “Endecja”

1
3690

Krzewienie myśli Romana Dmowskiego, oparcie polskiej polityki na wspólnocie interesów, promocja narodowo-demokratycznych teorii – to niektóre cele Stowarzyszenia Endecja, które powstało m.in. z inicjatywy posłów Kukiz’15.

Lider Kukiz’15 Paweł Kukiz informując w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie o powstaniu Stowarzyszenia Endecja powiedział, że ten ruch wypełni niszę, która jest na polskim rynku politycznym. Jak mówił, celem stowarzyszenie jest m.in. krzewienie myśli “wspaniałego polskiego patrioty i męża stanu” – Romana Dmowskiego

Moja obecność ma wskazywać, że ambicje stowarzyszenia Endecja są szersze niż tylko ambicje polityczne. Wejdą w jego skład posłowie, politycy, liderzy opinii, specjaliści z różnych dziedzin, eksperci. To, co chcemy stworzyć to fabryka elit dla nowej, endeckiej Polski, którą będziemy budować – powiedział Rafał Ziemkiewicz.

– Jesteśmy Polakami, mamy obowiązki polskie, tym większe nasze aspiracje moralne i intelektualne. Chcemy Polskę odwrócić ze ślepej uliczki, w którą wprowadza nas od lat plemienna wojna – tłumaczył Rafał Ziemkiewicz. I dodał, że Polska wcale nie musi pozostawać w strukturach Unii Europejskiej. Co więc w zamian? Ziemkiewicz wskazywał na przykład Norwegii, która nie jest członkiem UE, ale pozostaje w ramach wspólnoty gospodarczej.

Łącznie do nowej inicjatywy przystąpiło ośmiu parlamentarzystów ruchu Kukiz’15. Znaleźli się tam m.in. Bartosz Józwiak, Tomasz Rzymkowski, Adam Andruszkiewicz i Sylwester Chruszcz.

Narodowa Demokracja (ND – “endecja”) – to obóz ideowo-politycznego, działający od końca XIX. Podstawą ideologii obozu była zasada nadrzędności interesu narodowego, podkreślana przez jego ideologa i współtwórcę Romana Dmowskiego w tekstach “Nasz patriotyzm” oraz “Myślach nowoczesnego Polaka”. Po odzyskaniu niepodległości ruch zorganizował się w partię polityczną Związek Ludowo-Narodowy, przekształcony następnie  w Stronnictwo Narodowe.

A tutaj komentarz jednego z liderów Ruchu Narodowego:

Komentarze:

komentarzy

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here