www.mpips.gov.pl
w , ,

Rafalska: 2100 zł płacy minimalnej w 2018 r. – „racjonalna i umiarkowana propozycja”

Złożona przez resort rodziny i pracy propozycja, aby w 2018 r. minimalne wynagrodzenie wynosiło 2100 zł, przy obecnych 2000 zł to kwota racjonalna i umiarkowana – powiedziała szefowa resortu minister Elżbieta Rafalska.

To 47 proc. przeciętnego wynagrodzenia i ta proporcja powinna pozostać – nie powinna być ograniczana, czy hamowana – podkreśliła w porannym wywiadzie dla TVP Info. „Patrzymy, że wynagrodzenia wzrosły o 8 proc., a propozycja resortu to 5 proc. wzrost. (…) Mamy swoją logikę i swoje analizy, by zaproponować tę umiarkowaną propozycję. Rosną wynagrodzenia, przeciętne wynosi 4,5 tys. zł. Te relacje minimalnego i przeciętnego wynagrodzenia na poziomie 47 proc. powinny zostać utrzymane, nie powinny spadać” – powiedziała.

Rafalska zaznaczyła, że w związku z poprawiająca się sytuacją na rynku i rosnącym wskaźnikiem wzrostu wynagrodzeń środki przeznaczone na przyszłoroczną waloryzację emerytur i rent będą ponad dwukrotnie większe – 5 mld zł zamiast 2 mld zł w 2017 r.

„Dzisiaj już wiemy, że waloryzacja w 2018 r. będzie wyższa niż zakładana, ponieważ rosną wynagrodzenia – proponowana była na poziomie 2,4 proc. teraz patrząc jak rosną wynagrodzenia będzie to 2,7 proc.” – mówiła. Oznacza to, że minimalna emerytura wzrosłaby o ponad 25 zł – mówiliśmy o 24 zł, teraz 27 zł. „Ostateczne dane i kwoty będziemy znali, wtedy, gdy prognozy staną się faktem” – dodała.

Zaznaczyła, że w resorcie trwają prace nad jednorazowym dodatkiem dla emerytów otrzymujących najniższe świadczenia.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź
  1. Takie sztuczne narzucanie pracodawcom ile maja placic jest niemoralne. W ten sposób panstwo mysli bardziej o sobie. Bo dostanie wiecej pieniedzy ze skladek. Niech lepiej zwieksza kwote wolna od podatku do 24 tys rocznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Polityczna poprawność po francusku: islamista chciał odciąć rolnikowi głowę, ale dla francuskich służb to nie terroryzm.

Lwów: porażająca dewastacja Maryjnej figury! To kolejny taki przypadek, a wandale wciąż są bezkarni!