Rosja: Kobiety w hidżabach na celowniku. Akcje specsłużb w moskiewskich galeriach handlowych!

0
14914

W rosyjskiej stolicy coraz częstsze i skrupulatniejsze stają się ostatnio kontrole młodych kobiet w hidżabach odwiedzających wielkie centra handlowe. Akcje specsłużb często nijak się mają do zagrożenia i wywołują panikę.

Kilka dni temu, w galerii „Dubrawka” zatrzymano 13 młodych kobiet w hidżabach. Służby wywiozły je na szczegółowe przesłuchania, prawdopodobnie związane z ich pobytowym statusem na terytorium Federacji Rosyjskiej. Akcja specsłużb była tak spektakularna i przeprowadzona z takim rozmachem, że prowadzący prace w galerii robotnicy natychmiast uciekli aż za okalające kompleks ogrodzenie. Inni handlowcy z kolei natychmiast zamknęli swoje sklepy.

Wcześniej zatrzymania miały też miejsce na bazarze „Sadowod”. Służby zatrzymały tam do wyjaśnienia aż 600 osób – Rosjanek i cudzoziemek w hidżabach.

Dziś w Rosji nie ma zakazu noszenia przez kobiety hidżabu. Wyjątek stanowią jednak dwa regiony. To Kraj Stawropolski i Republika Mordowii. W obu obowiązuje zakaz noszenia hidżabów w szkołach i na terenie wyższych uczelni.

Jedynym natomiast regionem dzisiejszej Rosji, w którym kobiety są zachęcane do noszenia hidżabu jest Czeczenia. Przywódca Republiki Czeczeńskiej, Ramzan Kadyrow wielokrotnie twierdził, że kobiety czeczeńskie nie powinny pokazywać się w miejscach publicznych bez zakrytych włosów. Prawdopodobnie takie właśnie młode kobiety, robiące zakupy w ekskluzywnych (i nie tylko) moskiewskich galeriach wzbudzają największy niepokój służb.

Za: pch24.pl, źródło „RIA-Nowosti”

Komentarze:

komentarzy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here