Ryzykowali życiem, chroniąc żydowskich sąsiadów. Kolejni Polacy uhonorowani przez Yad Vashem - PrawicowyInternet.pl
wtorek, 26 maja, 2020

Ryzykowali życiem, chroniąc żydowskich sąsiadów. Kolejni Polacy uhonorowani przez Yad Vashem

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Izraelski instytut Yad Vashem uhonorował pośmiertnie troje Polaków tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Polacy – małżeństwo Jan Dziadosz, Sabina Perzyna i ich syn Aleksander Dziadosz – podczas drugiej wojny światowej ryzykowali życiem, chroniąc swoich żydowskich sąsiadów. Medal odebrała córka pary – Alicja Mularska.

Rodzina podczas Holokaustu udzieliła schronienia dwóm Żydom w swoim gospodarstwie we wsi Modliborzyce. Instytut Yad Vashem do tej pory uhonorował ponad 26,5 tysiąca osób, które ratowały Żydów z rąk niemieckich nazistów. Ponad 6 700 osób to Polacy.

W ostatnich dniach izraelski instytut zabrał głos w sprawie polskiej nowelizacji ustawy o IPN. Muzeum Yad Vashem oświadczyło, że sprzeciwia się zmianie w polskich przepisach, choć równocześnie napisało, że Polska ma prawo sprzeciwiać się sformułowaniu „polskie obozy koncentracyjne”.

Chodzi o nowelizację ustawy, która wprowadza kary za przypisywanie wbrew faktom narodowi polskiemu zbrodni popełnionych między innymi przez nazistów, na przykład poprzez użycie sformułowania „polskie obozy koncentracyjne”. Przepisy skrytykowały władze Izraela, uznając je za prowadzące do fałszowania historii.

Za: IAR, TVP.info

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,233FaniLubię
17,864ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

Spurek w jednym chórze z Niemcami i Rosją: “Przekop Mierzei to...

0
"Przekop Mierzei to inwestycja całkowicie zbędna, kosztowna i przede wszystkim szkodliwa dla środowiska. Dlatego wspieram petycję aktywistów/tek, który żądają zaprzestania prac na tym terenie"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy