Sąd Najwyższy wydał wyrok korzystny dla grup przestępczych wyłudzających VAT. Skarb Państwa stracił miliardy. - PrawicowyInternet.pl
środa, 3 czerwca, 2020

Sąd Najwyższy wydał wyrok korzystny dla grup przestępczych wyłudzających VAT. Skarb Państwa stracił miliardy.

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Sąd Najwyższy wydał wyrok korzystny dla grup przestępczych wyłudzających VAT. Wszystko to działo się w czasie, kiedy w Polsce powstawały inwestycje na Euro 2012. Przestępcy zarobili wówczas majątek. Skarb Państwa stracił miliardy. Teraz sprawę bada prokuratura.

Prokuratura Regionalna w Białymstoku prowadzi śledztwo w sprawie wyroku, który zapadł w sierpniu 2008 roku w Sądzie Najwyższym. Chodziło o to, jak kwalifikować fikcyjne transakcje, które skutkowały wyłudzeniami VAT. Kwestie te reguluje zarówno Kodeks karny, jak i Kodeks karny skarbowy. Ale za skazanie z tego pierwszego groziła w 2008 roku kara nawet 10 lat pozbawienia wolności. Ponadto przestępstwo to przedawniało się po 15 latach.

ZOBACZ: Mecenas Królikowski odmawia współpracy z prokuraturą. Pieniądze z przestępstwa na kontach adwokatów.

Inaczej sprawę regulował Kodeks karny skarbowy. Przestępstwa wyłudzenia podatkowego przedawniały się w nim po 5 latach. Ponadto nie groziło za nie 10 lat więzienia. Dla przestępców, którzy zajmowali się wyłudzeniami podatków, ważne było, by sądy nie łączyły Kodeksu karnego i Kodeksu karego skarbowego. Chcieli być tylko sądzeni z tego drugiego. Dzięki temu unikaliby dotkliwych kar.

Sąd Najwyższy w obronie kasty prawniczej walczy z Polskim Narodem!

Od 2004 roku Sąd Najwyższy miał jasne stanowisko. Za wyłudzenia podatku odpowiadało się zarówno z Kodeksu karnego jak i karnoskarbowego. Do czasu.

8 sierpnia 2008 roku Sąd Najwyższy wydał wyrok w sprawie Marka P. oskarżonego o wyłudzenia podatku. Został skazany na podstawie przepisów Kodeksu karnego. Przestępca wniósł jednak od wyroku kasacje. Dowodził, że powinien być sądzony z przepisów kodeksu karnoskarbowego. Sąd Najwyższy podzielił jego zdanie. Wyrok był kuriozalny.

— Związał nam ręce na lata. Przestępcy byli zadowoleni — mówi prokurator zajmujący się przestępstwami gospodarczymi.

Dr Paweł Łobacz dziś prowadzi kancelarię adwokacką. Przed laty pracował w prokuraturze. Zajmował się zwalczaniem przestępczości gospodarczej. — Ten wyrok był dla prokuratury tragiczny. Sąd Najwyższy uznał w nim, że nie ma wyłudzeń, a jest jedynie uszczuplenie podatku. To był okres, kiedy w obiegu było wiele dziwnych i wzajemnie sprzecznych wyroków. Był problem, jak je interpretować — wspomina Łobacz.

Sąd Najwyższy łaskawy dla mafii

Marek P. był oskarżony o to, że złożył w urzędzie skarbowym deklarację VAT-7, z której wynikało, że należał mu się zwrot podatku. Przestępca wykazał to na podstawie fikcyjnych transakcji handlowych, na które miał faktury. Sąd skazał go zarówno z przepisów karnych, jak i karnoskarbowych. Wymierzył mu 3 lata pozbawienia wolności oraz 3 tys. zł grzywny. Inaczej sprawę widział Sąd Najwyższy. Według niego Sąd Okręgowy nie mógł stosować przepisów z dwóch kodeksów. — Skazania oskarżonego zarówno z art. 76 § 1 k.k.s., jak i z art. 286 § 1 k.k. nastąpiło z naruszeniem art. 8 k.k.s — uznał Sąd Najwyższy.

Mało tego, stwierdził on, że przepisy Kodeksu karnego są szczegółowe dla przepisów kodeksu karnoskarbowego. — Aktualnie wystawca faktury niemającej w ogóle odzwierciedlenia w stanie faktycznym ma także obowiązek uiszczenia podatku VAT. Zatem przepisem, który należy zastosować przy kwalifikacji prawnej czynu polegającego na wyłudzeniu nienależnego zwrotu podatku VAT, jest art. 76 § 1 k.k.s. — stwierdził Sąd Najwyższy.

Teraz sprawą tego wyroku, na polecenie Zbigniewa Ziobry, ministra sprawiedliwości, zajmuje się Prokuratura Regionalna w Białymstoku. — Orzeczenie to było całkowicie bezpodstawne i zapadło wbrew obowiązującym przepisom — mówił niedawno minister Ziobro.

Za: TVP.info

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,155FaniLubię
17,872ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

To Prezydent Litwy modlący się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze...

0
"Dzisiaj modlę się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze myśli są z Prezydentem RP i jego Narodem! Nie pozwolimy na zakłamywanie historii . #NeverForget"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy