w , ,

Śluby od dziewiątego roku życia? Turcja bada możliwość zmiany prawa!

Diyanet, państwowy Urząd ds. Religijnych, wywołał oburzenie w Turcji. Instytucja zasugerowała, żeby zgodnie z szariatem śluby mogły brać już 9-letnie dziewczynki i 12-letni chłopcy.

Według tureckiego prawa śluby można zawierać w wieku 18 lat, w wieku 17 – za zgodą rodziców. Sądy mogą w wyjątkowych sytuacjach zezwolić na zawarcie związku małżeńskiego przez 16-latków. W Turcji około 15 proc. kobiet bierze ślub przed osiągnięciem pełnoletniości.

Diyanet zasugerował zmianę obecnych przepisów. Urząd opublikował na stronie internetowej opinię, że zgodnie z islamskim prawem szariatu, każdy, kto wchodzi w okres dojrzewania płciowego powinien móc brać ślub.

Opinia wywołała oburzenie. Wpis szybko został usunięty, ale 30 parlamentarzystów, głownie z opozycyjnej Republikańskiej Partii Pracy (CHP), wezwała do wszczęcia dochodzenia i rozwiązania państwowego organu.

Murat Bakan, parlamentarzysta z okręgu wyborczego w Izmirze przekonuje, że małżeństwa nieletnich są „pogwałceniem praw dziecka, praw kobiety i praw człowieka”.Jednak nieoficjalne śluby nieletnich nie należą w Turcji do rzadkości. Na prowincji odbywają się potajemne ceremonie, prowadzone przez przedstawiciela starszyzny danej społeczności. Dwa lata temu premier Binali Yildirim przyznał, że władze wiedzą o 3,8 tys. przypadków takich ślubów. – To tysiące dzieci, które płacą cenę za błędy rodziców – przyznał.

Źródło: INDEPENDENT.CO.UK, za TVP.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Na każdym metrze autostrady A4 jej prywatny zarządca zarabia na czysto po 2750 zł rocznie!

Ryszard Petru KOMPROMITUJE SIĘ w Radiowej Trójce! Imiona trzech króli?