w ,

MSZ Polski, Litwy i Ukrainy. Trójkąt Lubelski

W Lubinie odbyło się dziś spotkanie przedstawicieli MSZ Polski, Litwy i Ukrainy. Toczące się rozmowy dotyczyły kilku spraw, w tym Unii Europejskiej, NATO oraz wyzwań stojących przed 3 krajami.

Rozmawialiśmy na temat Partnerstwa Wschodniego, na temat sytuacji w Rosji, sytuacji w Białorusi (…) Myślę, że pandemia sprzyja zacieśnianiu relacji w ramach regionu, na bliskie dystanse z sąsiadami – informował Jacek Czaputowicz.

Rozmowy i decyzje podjęte w tym miejscu mają również wymiar symboliczny gdyż to właśnie w Lublinie podpisano w 1569 roku traktaty Unii Lubelskiej.

Dzisiaj podjęliśmy decyzję o utworzeniu formatu, formatu współpracy trójstronnej, platforma, formacja współpracy trójstronnej. Być może będziemy go nazywać, w zasadzie już się na to zgodziliśmy, jako “Trójkąt Lubelski“, który stworzy możliwości współpracy między naszymi trzema państwami (…) Dzięki wdrożeniu odpowiednich mechanizmów współpracy będziemy w stanie realizować nasze cele, jakim jest trwałe zaangażowanie w rozwój Partnerstwa Wschodniego, skuteczną walkę z pandemią koronawirusa, mocne poparcie dla europejskich i euroatlantyckich aspiracji Ukrainy, a także związków tego państwa i współpracy tego państwa z Inicjatywą Trójmorza – mówił polski minister.

Kolejne spotkanie, na zaproszenie ukraińskiego ministra odbędzie się najpewniej w Kijowie. Ze strony ukraińskiego MSZ pojawiły się również pewne deklaracje:

Zapewniam was, że zrobimy wszystko, aby wypełnić Trójkąt Lubelski maksymalnie praktyczną treścią.

Finałem spotkania było złożenie wieńców pod pomnikiem Unii Lubelskiej, oraz odwiedziny w międzynarodowej jednostce wojskowej LITPOLUKRBRIG działającej na wschodniej flance NATO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Sukces polskiej myśli technicznej. Debiut elektrycznej Syreny [WIDEO]

Nowy plan dla PGG