Trybunał Sprawiedliwości UE, czyli kilku sędziów, będzie decydować o tym, czy Polska, Czechy, Węgry powinny przyjąć islamskich migrantów - PrawicowyInternet.pl
czwartek, 4 czerwca, 2020

Trybunał Sprawiedliwości UE, czyli kilku sędziów, będzie decydować o tym, czy Polska, Czechy, Węgry powinny przyjąć islamskich migrantów

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Demokracja? Głos społeczeństwa? Nie. Unia Europejska jak w pigułce, w Polsce znaczna większość społeczeństwa opowiedziała się przeciwko przyjmowaniu migrantów z Azji i Afryki, pomimo tego Trybunał Sprawiedliwości UE wyda w czwartek wyrok w sprawie tego, czy Polska, Czechy i Węgry złamały prawo UE, odmawiając przyjmowania uchodźców.

Sprawa przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom została skierowana przez Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwości UE pod koniec 2017 roku. Powodem było niewykonanie decyzji o relokacji uchodźców.

“– Podstaw prawnych do żadnego wyroku nie ma. Decyzje podejmowane w UE w 2015 r. były niezgodne z prawem europejskim. Zakwalifikowano wszystkich jako uchodźców, ponieważ w takiej sytuacji Rada Europejska może podjąć tego typu decyzje. Tymczasem ponad 90 procent tych ludzi była nielegalnymi imigrantami, a nie uchodźcami. W takiej sytuacji decyzję o ich przyjęciu podejmują wyłącznie państwa członkowskie. Decyzja o otwarciu bram dla imigrantów należy do państwa.

Będąc ministrem spraw zagranicznych, miałem informacje od jednego z węgierskich ministrów, który mówił mi, że przez terytorium Węgier na przełomie 2015 i 2016 r. przeszli ludzie ze 104 krajów świata – stwierdził, dodając, że „nie ma na świecie aż tylu wojen”. Jak powiedział, „większość z tych ludzi to byli nielegalni imigranci, często nawet z Bałkanów, a nie z Bliskiego Wschodu czy Afryki Północnej”.

Waszczykowski dodawał, że decyzja o relokacji miała trwać tylko przez 2 lata.

Ten termin już dawno minął i dziś sprawa nie obowiązuje, w związku z czym TSUE nie ma prawa nas ścigać. Trybunał może jednak falandyzować prawo europejskie – mówił minister Waszczykowski.

Źródła sporu sięgają 2015 r., gdy w odpowiedzi na kryzys migracyjny Rada UE przyjęła dwie decyzje, które miały wesprzeć Włochy i Grecję w radzeniu sobie z masowym napływem migrantów. Chodziło o relokację z tych państw najpierw 40 tys., a potem 120 tys. osób ubiegających się o ochronę międzynarodową.

Tymczasowy mechanizm relokacji w sytuacjach nadzwyczajnych został ustanowiony w dwóch decyzjach Rady we wrześniu 2015 roku. Zgodnie z mechanizmem państwa członkowskie UE miały w ciągu dwóch lat (do 26 września 2017 r.) rozdzielić między siebie do 120 tys. uchodźców. Na Polskę miało przypaść ok. 7 tys. osób.

Za: tvp.info, dorzeczy.pl

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,135FaniLubię
17,902ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

Mazurek do Tuska: “Faryzeuszu, lepiej abyś dzisiaj milczał!”

0
„Dziesięć lat smoleńskiej wojny domowej wystarczy. Wyrzec się złych emocji i zacząć na nowo budować wspólnotę – to byłby najlepszy hołd złożony wszystkim ofiarom...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy