Tusk: To spór nie o to, jaka ma być Europa, tylko czy Polska ma być dalej jej częścią!

0
5092

„Nie mamy do czynienia ze sporem o to, jaka ma być Europa, tylko ze sporem o to, czy Polska ma być dalej jej częścią” – mówi w wywiadzie dla „Tygodnika Powszechnego” Donald Tusk.

„Na razie nie przesadzałbym z dramatycznymi konsekwencjami o charakterze formalnym i finansowym, bo do tego na szczęście wciąż daleka droga” – mówił przewodniczący Rady Europejskiej. „Zresztą PiS nadal może zakończyć ten kryzys, wycofując się ze zmian w systemie wymiaru sprawiedliwości” – dodaje. Jednak – zdaniem Tuska – „polityczne koszty są nie do zlekceważenia”.

„Polska – i to jest szokujące także dla Europy, a nie tylko dla proeuropejsko nastawionych Polaków – stanęła okoniem wobec wszystkiego, co dla Unii ważne. I to z rozmysłem, bo uważam, że rządzący nie są entuzjastami, delikatnie mówiąc, naszej obecności w Unii” – powiedział „Tygodnikowi Powszechnemu”.

Przewodniczący Rady Europejskiej mówi, że „Polska nadal uchodzi w Europie za jeden z nielicznych przykładów permanentnego sukcesu gospodarczego” i właśnie dlatego coraz częściej bywa traktowana jak „groźny konkurent”. „Musimy sobie uświadomić, że państwa starej Unii przestają się nami opiekować, a zaczynają z nami konkurować” – powiedział w wywiadzie.

HAHAHA

Pytany o swój ewentualny powrót do polskiej polityki, przewodniczący Rady Europejskiej mówił, że „Bruksela to nie emigracja i nie Sulejówek”. „Będąc tam i szefując Radzie Europejskiej, działam tak samo na rzecz polskich interesów, jak działałem, kiedy moje miejsce pracy było w Warszawie” – powiedział.

Za: PAP, TVP.info

Komentarze:

komentarzy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here