We Francji buduje się dziesiątki nowych meczetów, a stare gotyckie kościoły są niszczone. Zabytki naszej europejskiej kultury znikają pod buldożerami. Są puste, a ich remont jest za drogi. Dla władz samorządowych świątynie nie stanowią ani wartości religijnej, ani nawet kulturowej. Trzeba się ich pozbyć. Tak upada Francja.
Według raportu Senatu we Francji w ciągu najbliższych kilku lat zostanie wyburzonych ok. 2800 katolickich kościołów. Od 2000 r. zburzono już 18 świątyń, 242 kolejnych może zostać zniszczonych w najbliższej przyszłości.
Katedry św. Jakuba /fr. Saint-Jacques/ w Abbeville już nie ma. 18 czerwca 2013 burmistrz miasta Abbeville przedstawił plan zagospodarowania odzyskanego terenu. Zburzony kościół będzie symbolizowała biała budowla. Wstępnie na placu przewidziano 45 miejsc parkingowych.
28 czerwca 2013 roku w Hotelu Drouot w Paryżu został wystawiony na sprzedaż piękny XVII wieczny brązowy dzwon datowany 1645 pochodzący ze zburzonej katedry, wstępnie wyceniony na sumę z przedziału od 5 000 do 6 000 euro. Ze względu na zastrzeżenia prawne, sprzedaż została wstrzymana.
W Internecie można odnaleźć wiele filmików dokumentujących wyburzanie zabytkowych obiektów sakralnych. Aby przekazać skalę tego zjawiska zamieszczam udokumentowaną listę 18 zburzonych kościołów.
Allier (1)
1. kościół L’église Saint-Blaise w Breuil
Alpes maritime (1)
1. kościół Notre-Dame-de-Lourdes w Nicei, rozebrany w 2003 roku, na jego miejscu powstał biurowiec z kaplicą.
Aude (1)
1. kościół w Gruissan, rozebrany 18 kwietnia 2010, aby na jego miejscu postawić 4 domki blisko plaży.
Hérault (1)
1. kościół św. Piusa X w Béziers, rozebrany 19 lutego 2013.
Loire Atlantique (1)
1. kościół Contrie, rozebrany 13 kwietnia 2011.
Maine-et-Loire (2)
1. kościół Saint-Aubin-du-Pavoil, rozebrany 17 stycznia 2013.
2. kościół Saint Georges des Gardes, rozebrany 2006.
Mayenne (1)
1. kościół Belgeard w budynku z XII wieku, rozebrany 23 kwietnia 2003.
Nord (3)
1. kościół w Roubaix rozebrany 18 stycznia 2012.
2. kościół w Nord Eclair zburzony w grudniu 2008.
3. kościół Saint-Paul à Haubourdin zburzony w 2003, na tym miejscu pobudowano budynek mieszkalny.
Pas-de-Calais (1)
1. kościół Sainte Marie rozebrano w 2006.
Seine Maritime (2)
1. kościół Saint-Aignan zburzony 2003.
2. kościół Charles de Foucault w Grand-Quevilly zbudowany w 1960, rozebrany 27 lipca 2009.
Tarn (1)
1. kościół Parisot rozebrany 2002.
Essonne (1)
1. kościół Notre-Dame-de-la-Paix w Draveil zburzony 2005.
Somme (1)
1. kościół Saint-Jacques w Abbeville zburzony 29 kwietnia 2013, opisany w pkt.1 tej notki.
Proces wyburzania cennych zabytków będzie trwał latami. Każda osoba posiadająca jakąkolwiek nieruchomość wie, że musi o nią stale dbać. Lokalne francuskie władze jako właściciele obiektów sakralnych nie są zainteresowane stałymi drobnymi ich naprawami. I tak niekonserwowane zabytki sakralne ulegają stałej dewastacji, a kiedy ich remont staje się kosztowny, przeprowadza się ich wyburzenie. Kościoły zwykle stoją w atrakcyjnych punktach dla lokalnej społeczności, a teren w ten sposób odzyskany można łatwo wykorzystać dla celów komercyjnych.
Masowe wyburzanie kościołów ma miejsce w jednym z najbogatszych państw europejskim, w którym:
- Francuzi pamiętają hasła rewolucji francuskiej oraz jej skutki.
- W 1905 roku uchwalono ustawę, na mocy której we francuskich szkołach nie można nauczać religii,
- Kościół nie otrzymuje żadnych dotacji na remonty, budynki sakralne są własnością samorządów, a w przypadku zabytkowych własnością państwa,
- W latach 60-tych XX wieku miała miejsce gwałtowna przemiana obyczajowa, głoszono hasła, że Dekalog jest główna przeszkodą do osiągnięcia „bezgranicznej” wolności.
- Przeciętny Francuz oglądający telewizję słyszy, że w dalszym ciągu zagraża mu powrót katolickiego „totalitaryzmu”.
Źródło: http://niewiarygodne.salon24.pl/
W czerwcu 2015 roku Dalil Boubakeur, przewodniczący Francuskiej Rady Kultu Muzułmańskiego (lider francuskich muzułmanów i zarazem rektor Wielkiego Meczetu w Paryżu) zgłosił postulat, aby opustoszałe katolickie kościoły były zamieniane na meczety. Na dzień dzisiejszy we Francji mieszka prawie 7 mln islamistów i ich liczba ciągle, gwałtownie rośnie. Dysponują ponad 2500 meczetami w całym kraju, a kolejnych 500 jest budowie. W ocenie samych muzułmanów to zdecydowanie za mało. Liczą, że do zaspokojenia ich potrzeb religijnych potrzeba co najmniej 5 tys. meczetów. Jesteśmy świadkami jak katolicka niegdyś Francja zamienia się w kalifat.