Morderstwo Daphne Caruana Galizia, maltańskiej dziennikarki śledczej, która współpracowała m.in. przy ujawnianiu „Panama Papers”, wstrząsnęło całą międzynarodową opinią publiczną. Przedstawiciele czołowych mediów w Europie wezwali Komisję Europejską, aby wszczęła dochodzenie w sprawie niezależności mediów na Malcie. Co na to Komisja? Eurokraci uznali, że śledztwo w sprawie zabójstwa należy do władz Malty i to wewnętrzna sprawa tego kraju. Będzie za to nowa rezolucja w/s Polski.
Przypomnijmy – Daphne Caruana Galizia była maltańską dziennikarką śledczą zajmującą się sprawami korupcji na najwyższych szczeblach władzy. Zarzucała ona współpracownikom premiera Malty posiadanie spółek offshorowych w Panamie, a dodatkowo odkryła nazwisko żony premiera wśród nazwisk uwikłanych w aferę „Panama Papers”. Samochód Daphne Caruany Galizii został wysadzony w powietrze 16 października zdalnie zdetonowanym ładunkiem umieszczonym najprawdopodobniej w podwoziu.
W odpowiedzi na morderstwo redaktorzy znanych i wpływowych mediów („Financial Times”, „Sueddeutsche Zeitung”, „Guardian”, „New York Times”, „Le Monde”, BBC, „El Pais” i „La Repubblica”) napisali list do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, Fransa Timmermansa. Wezwali oni do wszczęcia pełnego dochodzenia w sprawie niezależności mediów na Malcie. Tego samego zażądała frakcja partii konserwatywnych w Parlamencie Europejskim.
Co na to Komisja? Na wezwanie europejskich mediów, aby wszcząć dochodzenia w sprawie niezależności mediów na Malcie nie odpowiedziała. Annika Breidthardt, rzecznik prasowa KE stwierdziła, że śledztwo w sprawie zabójstwa to wewnętrzna sprawa Malty.
W między czasie udało się jednak zorganizować kolejną (nie wiem już którą z kolei) debatę na temat Polski. Eurodeputowani szykują również ostrą rezolucję w sprawie naszego kraju, która ma zostać przyjęta 15 listopada. Jak widać są ważniejsze sprawy niż zabójstwo niewygodnej dziennikarki.
Jako ciekawostkę odnotujmy, że według najnowszego rankingu wolności mediów i prasy tworzonego przez Reporterów bez Granic (duże powiązania ze środowiskiem „Gazety Wyborczej”), Malta zajęła 47. miejsce, a Polska – 54. Brawo dla twórców tego rankingu!
https://www.youtube.com/watch?v=rEKaXRp-qhU