Na Zdjęciu: Generał Sikorski wśród żołnierzy we Francji, źr. Walentyna Korpalska "Władysław Eugeniusz Sikorski : biografia polityczna" Wrocław 1981/Wikimedia Commons/dp
w ,

W obronie Polski w 1939 r. nie uczestniczył ani jeden francuski żołnierz. W obronie Francji w 1940 r. brało udział 50 tys. polskich żołnierzy

W kontekście jawnie antypolskich wypowiedzi Emmanuela Macrona, warto przypomnieć francuskiemu prezydentowi kilka faktów z historii, o których zapewne nie ma pojęcia. Otóż żaden francuski żołnierz nie uczestniczył w obronie Polski w 1939 roku przed napaścią Niemiec i Rosji (mimo, iż Francja zobowiązała się traktatem, że takiej pomocy udzieli). Za to w 1940 roku w obronie Francji przed napaścią Niemiec brało udział 50 tys. Polaków. Śmierć poniosło – wg różnych źródeł – od 1,4 do 4 tys. z nich. Kto zatem lepiej rozumiał istotę ducha europejskiej solidarności?

Ostatnie wypowiedzi prezydenta Francji są nie tyle antypisowskie, lecz jawnie antypolskie. Z jakiegoś powodu Emmanuel Macron chce zrobić z naszego kraju jądro europejskiej ciemności. Być może robi to, aby odwrócić uwagę od własnych spraw wewnętrznych? Wszak po 100 dniach prezydenckiego urzędowania jest on oceniany najgorzej ze wszystkich dotychczasowych prezydentów Republiki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Polska jest oazą spokoju w porównaniu z Niemcami i Francją, gdzie Żydzi są prześladowani

Pomijając jednak powody, dla których Macron tak bardzo nienawidzi Polski – warto mu zadać jedno pytanie – ilu Francuzów broniło Polski w 1939 roku przed niemiecką i rosyjską agresją? No ilu? Jak silne wojska wysłała Francja, aby ratować swojego sojusznika? Ilu Francuzów poległo walcząc ramię w ramię z Polakami w trakcie kampanii wrześniowej? Odpowiedź na każde z tych pytań była zła dla Francji i jeszcze gorsza dla Polski roku 1939. Otóż nikt z Francji nam wówczas nie pomagał.

Za to w 1940 roku w obronie Francji przed napaścią Niemiec brało udział 50 tys. polskich żołnierzy. Byli oni sformowani jako 1 Dywizja Grenadierów, 2 Dywizja Strzelców Pieszych, 3 Dywizja Piechoty, 4 Dywizja Piechoty, 10 Brygada Kawalerii Pancernej oraz Brygada Strzelców Karpackich. Szacuje się, że przez armię polską formowaną we Francji przewinęło się łącznie ok. 85 tys. naszych rodaków, z czego 50 tys. brało czynny udział w walkach o Francję podczas kampanii w roku 1940.

Straty polskie w kampanii francuskiej wyniosły 1 400 poległych żołnierzy (inne źródła mówią o liczbie ok. 4 000 zabitych), a ponad 4 500 żołnierzy zostało rannych. W czasie walk na froncie francuskim polscy piloci myśliwców zestrzelili ok. 50 samolotów niemieckich, a 5 prawdopodobnie.

Na koniec – uwzględniając to, co napisałem powyżej – warto zadać jeszcze jedno pytanie: Kto do tej pory lepiej rozumiał istotę ducha europejskiej solidarności – Polska czy Francja?

Za: niewygodne.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Kolejna decyzja Gronkiewicz-Waltz uchylona! Skaryszewska 11 dla zmarłych spadkobierców. Jeden miał 117 LAT ‼️

Niemcy: w ciągu 5 lat podwoiła się liczba salafitów. Radykalnych islamistów są już tysiące!