W rodzinnej miejscowości „Inki” odsłonięto pomnik upamiętniający bohaterską sanitariuszkę - PrawicowyInternet.pl
środa, 3 czerwca, 2020

W rodzinnej miejscowości „Inki” odsłonięto pomnik upamiętniający bohaterską sanitariuszkę

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

W niedzielę we wsi Gruszki k. Narewki – rodzinnej miejscowości Danuty Siedzikówny „Inki” odsłonięto pomnik upamiętniający bohaterską sanitariuszkę zamordowaną w 1946 roku przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa.

Pomnik powstał dzięki staraniom Lasów Państwowych. W uroczystościach jego odsłonięcia uczestniczyli m.in. leśnicy z całego kraju, przedstawiciele rządu i władze samorządowe, kombatanci, a także mieszkańcy. Usytuowano go przy siedzibie Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach, niedaleko wsi Guszczewina, gdzie urodziła się „Inka”.

Pomnik przedstawia postać niezłomnej sanitariuszki z przewieszoną przez ramię torbę pierwszej pomocy i trzymanym w ręku bandażem. Zdaniem ks. Tomasza Duszkiewicza, duszpasterza Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i jednego z pomysłodawców upamiętnienia „Inki” w Gruszkach, leśnikom zależało „na przedstawieniu Inki jako młodej kobiety w działaniu”. Zaznaczył, że pomnik unaocznia hasło: „warto być dobrym człowiekiem, warto pomagać drugiemu człowiekowi”.

Podczas uroczystości głos zabrał m.in. Jan Szyszko, minister środowiska. Podkreślił on, że „Inka” zachowała się jak trzeba. Dodał, że ogromną rolę w jej postawie odegrała jej rodzina, która ją ukształtowała.

– Dzień dzisiejszy można streścić bardzo krótko: „Inka” wróciła tu, do siebie do domu. Dlaczego? Bo tu się urodziła, tu żyli jej rodzice, tu rodzice kształtowali jej osobowość, a ta osobowość zaowocowała tym, co jest tak niezwykle charakterystyczne dla polskiego leśnictwa – trzy słowa są tu niezwykle ważne: „Bóg, honor i ojczyzna” – powiedział Szyszko.

– Jesteśmy świadkami triumfu. Świadkami triumfu dobra nad złem, prawdy nad kłamstwem. Jesteśmy świadkiem tego, jak zamordowani nocą, bez wyroku albo z bandyckim wyrokiem żołnierze antykomunistycznego podziemia zbrojnego przywracani są naszej pamięci – podkreślił Michał Dworczyk, wiceminister obrony narodowej.

Podczas uroczystości odczytano również list prezydenta Andrzeja Dudy, w którym napisał m.in., że „Inka” wykazała się niezłomną postawą „w obronie męstwa, honoru i miłości ojczyzny”. Prezydent podkreślił, że uroczystość jest „aktem zadośćuczynienia” za wyrządzone bohaterskiej sanitariuszce krzywdy.

Za: pch24.pl, źródło: gosc.pl

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,155FaniLubię
17,874ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

To Prezydent Litwy modlący się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze...

0
"Dzisiaj modlę się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze myśli są z Prezydentem RP i jego Narodem! Nie pozwolimy na zakłamywanie historii . #NeverForget"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy