Wystąpienie Prezydenta RP podczas uroczystości z okazji 72. rocznicy Bitwy o Monte Cassino (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)
w , ,

Wystąpienie Prezydenta RP z okazji 72. rocznicy Bitwy o Monte Cassino

Wiele lat temu, w liceum spisywałem wspomnienia żołnierzy gen. Andersa, uczestników walk o Monte Cassino… cała Armia Andersa była zawsze bliska mojemu sercu a pieść „Czerwone maki na Monte Cassino” darzę najwyższym szacunkiem. Można się politycznie nie zgadzać z prezydentem Andrzejem Dudą ale trzeba przyznać, że wreszcie oddaje hołd należny POLSKIM BOHATEROM! To przemówienie chwyta za serce!

„Proszę zamknijcie na chwilę oczy i wyobraźcie sobie sunący w górę, wąską drogą ponad miasteczkiem Cassino szereg polskich czołgów 4. Batalionu idący do pierwszego ataku na Monte Cassino. Wyobraźcie sobie idącego przed tymi czołgami ojca Adama Studzińskiego, kapelana polskich żołnierzy 2. Korpusu. Wyobraźcie sobie, jak usuwa spod gąsienic czołgów rannych żołnierzy, jak udziela ostatniego namaszczenia. Jak padają granaty, jak słychać huk wybuchających pocisków, huk wystrzałów, snajperów, CKM-ów. Wyobraźcie sobie biegnących pod górę polskich żołnierzy przyciśniętych do ziemi,  w którą wsiąka krew ich przyjaciół i wrogów. Wyobraźcie sobie sierżanta  Mariana Czaplickiego który broniąc Sant Angelo przed niemieckim atakiem, widząc upadające morale polskich żołnierzy pod straszliwym ogniem ciężkich moździerzy, zaczyna śpiewać „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy…”. I słychać ryk lwa, o którym pisał w rozkazie przed bitwą do swoich żołnierzy gen. Anders : „Miejcie w sercu lwa!”. I widać szał bojowy, który ogarniają polskich obrońców. I utrzymują pozycję. I zwycięża Polska! Ruszyli przez ogień szaleni. Niejeden z nich dostał i padł; od odłamków granatników, skał, od strzałów snajperów. Ale doszli! I udał się szturm. I sztandar, nasz biało-czerwony, zatknęli na gruzach wśród chmur. Boże, co za widok!

Szanowni Państwo,
A teraz otwórzcie oczy.

„Czy widzicie ten rząd białych krzyży?
 Tam Polak z honorem brał ślub.
Idź naprzód, im dalej, im wyżej,
Tym więcej ich znajdziesz u stóp.
Ta ziemia do Polski należy,
Choć Polska daleko jest stąd,
Bo wolność krzyżami się mierzy…”

Czcigodni Kombatanci, to wy i wasi polegli przyjaciele, bracia przynieśliście wolność, Polsce i Europie. Najpierw Europie, bo niestety, zdradzono was, w Teheranie, Jałcie, Poczdamie, i Polska przez 50 lat po wojnie nie była wolna, nie była suwerenna, nie była niepodległa. Ale dziś jest! Także dzięki waszej odwadze i waszej krwi. A może przede wszystkim! Bo to właśnie ta pieśń o czerwonych makach na Monte Cassino, które zamiast rosy piły polską krew, była naszą pieśnią narodową śpiewaną w podziemiu,  często potajemnie, zwłaszcza w czasach stalinowskich. I to ona, między innymi, zawsze rozpalała w sercu ogień dążenia do wolności, patriotyczne uczucia, żądzę odzyskania suwerenności – to, co Polacy zawsze w sercu mają. To dzięki niej także, ludzie stanęli ramię w ramię jako Solidarność, pierwszy w krajach komunistycznych Niezależny Samorządny Związek Zawodowy. To Polacy złożyli podwaliny pod obalenie muru berlińskiego. To Polacy pomogli swojemu Państwu odzyskać wolność.

To dzięki wam ta wolność jest! I dzisiaj, kiedy z dumą patrzą na Was, i z dumą i zadumą, na te krzyże młodzi ludzie, harcerze, kiedy czczą was, kiedy was uwielbiają, to jest to najlepsze, co mogliście Polsce dać – rozbudzenie patriotycznych uczuć, rozbudzenie poczucia obowiązku wobec polskiego państwa, wobec Ojczyzny, wobec współbraci.

ZOBACZWywiad: Major Romuald Kowalski; Żołnierz Armii Andersa

Ten cmentarz, tak piękny, tutaj na wprost klasztoru benedyktynów na Monte Cassino, jest wielkim świadectwem polskiej wspólnoty. Na tym cmentarzu leżą polscy żołnierze, żołnierze polskiego wojska, z  pochodzenia Białorusini , Ukraińcy, Żydzi, Polacy i inni. Wszyscy pod polskim sztandarem, oddali za Polskę życie. Ilu z nich mówiło, umierając „Niech żyje Polska!”. Ilu z nich mówiło „Za Polskę i dla Polski!”. Ilu z nich tak myślało w ostatnich chwilach, kiedy być może nie mogli już wydobyć z siebie głosu, żeby to powiedzieć.

Składamy dzisiaj cześć wszystkim naszym bohaterom, tym, co zginęli, i tym, co przetrwali, ale nie ma ich już dzisiaj z nami. I skłaniamy głowę przed tymi, którzy dzisiaj z nami są. I dziękujemy Wam za to, żeście wywalczyli swoją krwią, bohaterstwem i śmiercią; tu pod Monte Cassino i w innych miejscach w czasie II wojny światowej, wszędzie tam gdzie polski żołnierz oddawał życie za ojczyznę, wywalczyliście nam święte prawo do decydowania o porządku bezpieczeństwa Europy i świata. Święte prawo do tego, by  z dumą mówić, że przyczyniliśmy się do wolności w Europie, że o nią walczyliśmy, że budowaliśmy tę wspólną Europę, która dzisiaj jest. Bo nie byłoby jej, nie byłoby Unii Europejskiej gdyby nie polska krew przelana w czasie II wojny światowej. To jest nasz wielki dorobek i to jest nasze prawo, by mówić o tym z dumą. Dziękuję Wam za to. To dzięki Waszemu poświęceniu i bohaterstwu jesteśmy tu dziś razem, i jesteśmy tym, kim jesteśmy. Cześć i Chwała Bohaterom. Boże błogosław Polakom, w Polsce i wszędzie gdzie są na świecie. Boże, błogosław naszej Ojczyźnie.

ZobaczWywiad: Marian Szpak; Żołnierz Armii Andersa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Turcja walczy z chrześcijanami! Sprofanowano XIII wieczny kościół i zamieniono go w meczet!

KOD chce postawić pomnik jednej z najbardziej żenujących postaci III RP – Władysławowi Bartoszewskiemu!