Wystawa „1956: Polska – Węgry. Historia i pamięć” otwarta przed gmachem Sejmu - PrawicowyInternet.pl
środa, 27 maja, 2020

Wystawa „1956: Polska – Węgry. Historia i pamięć” otwarta przed gmachem Sejmu

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Wystawa, którą dzisiaj otwieramy pokazuje niezwykłe wydarzenia, zwykłych pojedynczych ludzi, całych społeczeństw i narodów. (…) Jest jednocześnie przesłaniem dla naszych współczesnych pokoleń i dla przyszłości, dla dobrej współpracy polsko-węgierskiej i wszystkich ludów wolnej Europy –  powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński, otwierając dziś na dziedzińcu Sejmu ekspozycję pt. „1956: Polska – Węgry. Historia i pamięć”. Wystawa przybliżająca wydarzenia sprzed 60 lat w Polsce i na Węgrzech została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, Węgierski Instytut Kultury w Warszawie i odpowiednik IPN na Węgrzech – Nemzeti Emlékezet Bizottságának.

Marszałek Sejmu przypomniał, że w 1956 r. „nasi rodacy stanęli do walki o normalne życie, które zabrano nam po II wojnie światowej, (…) opisywane zwykle wartościami takimi jak niepodległość, godność, wolność, bezpieczeństwo, pamięć i historia”. – Rok 1956 stał się symbolem takich właśnie wartości. Dzisiaj przywołujemy ten symbol, wiedząc, że bez historii nie ma przyszłości, bez pamięci nie ma teraźniejszości – podkreślił Marek Kuchciński. Jak dodał marszałek Sejmu, „rok 1956 stał się dodatkowo kolejnym filarem naszej wspólnej jedności polsko-węgierskiej”. – Rok 1956 połączył nas wielkim mostem solidarności i pomocy. Wtedy narodziła się ponownie solidarność polsko-węgierska w tym nowym wymiarze, w nowej powojennej rzeczywistości – powiedział marszałek Sejmu.

fot. Paweł Kula, za: sejm.gov.pl
fot. Paweł Kula, za: sejm.gov.pl

W swoim wystąpieniu Marek Kuchciński przywołał również słowa napisane 100 lat temu przez wielkiego przyjaciela Węgier Józefa Piłsudskiego: „Każdy naród posiada pomniki, które zawarły w  sobie jego cierpienia i radości, jak w jednym ognisku ześrodkowując przeżycia całych pokoleń. Takimi pomnikami są: pola bitew, groby, ulice, domy. Są to dla każdego narodu świątynie historii”. – Dla nas jedną z takich świątyń historii jest rok 1956 i braterstwo broni polsko-węgierskie – zaznaczył marszałek Sejmu.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński podkreślił, że symboliczny jest fakt, że jutro bliźniacza kopia wystawy zostanie otwarta w Budapeszcie przed parlamentem Węgier. – Tak jak przez wiele lat łączyła nas historia, dzisiaj łączy nas, Polaków i Węgrów, pamięć – zaznaczył szef IPN. Jak wyjaśnił, na planszach wystawy widzimy historię Polski i Węgier – historię konkretnych ludzi, którzy nawet jeśli byli w pewnej masie, każdy z nich podejmował decyzję, żeby przeciwstawić się komunizmowi. – Nasi przodkowie 60 lat temu byli ludźmi wolnymi i byli solidarni.  Byli wolni, mimo, że żyli w dyktaturze, bo tylko człowiek wolny potrafi zdobyć się na sprzeciw. Jestem przekonany, że dzisiaj wspólnie – Polacy i Węgrzy – możemy nadać nowe znaczenie tym słowom: wolność i solidarność – powiedział prezes IPN.

Réka Földváryné Kiss, przewodnicząca Komitetu Pamięci Narodowej Węgier mówiła m.in., że rok 1956 był przede wszystkim podstawą do zmiany mentalności narodów. – Zarówno pragnienie wolności ze strony Polaków i Węgrów, jak i siła moralna drzemiąca w ich oporze, tworzy nowe wartości. Rok 1956 dla Polaków, a także dla Węgrów, stanowi wspólnotę historycznych doświadczeń, a dla Europy Zachodniej historyczny symbol wspólnoty – powiedziała szefowa KPN.

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,223FaniLubię
17,877ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

Spurek w jednym chórze z Niemcami i Rosją: “Przekop Mierzei to...

0
"Przekop Mierzei to inwestycja całkowicie zbędna, kosztowna i przede wszystkim szkodliwa dla środowiska. Dlatego wspieram petycję aktywistów/tek, który żądają zaprzestania prac na tym terenie"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy