w , ,

Zwrócić pamięć poległym na Westerplatte! [WIDEO]

Kolejny sukces polskich genetyków z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Kolejni polegli z Westerplatte rozpoznani.

1 września 1939 roku, rozpoczął się ostrzał półwyspu Westerplatte, przez pancernik Schleswig Holstein. Ostrzał ten stał się symbolicznym początkiem największego i najokrutniejszego konfliktu w historii – II Wojny Światowej.

O zidentyfikowaniu kolejnych żołnierzy poinformował prezydent Andrzej Duda, podczas porannych, pierwszowrześniowych uroczystości. Wręczył on wtedy noty identyfikacyjne dla rodzin poległych.

Szczątki żołnierzy zostały odkryte podczas badań archeologicznych w 2019 roku.

Jak informuje kierownik Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie – dr Andrzej Osowski, wśród zidentyfikowanych żołnierzy są:
– kapral Jan Gębura,
– plutonowy Adolf Petzelt,
– kapral Bronisław Perucki,
– starszy strzelec Władysław Okrasa,
– legionista Józef Kita.

Poległych udało się zidentyfikować dzięki porównaniom materiału genetycznego żołnierzy z materiałem genetycznym członków ich rodzin.

Identyfikacja 5 poległych żołnierzy z Westerplatte jest dla nas wyjątkowym wydarzeniem z kilku względów. Są to jedni z pierwszych żołnierzy września zidentyfikowani metodami genetycznymi, to bardzo ważne dla rodzin ofiar, że pamiętamy także o tych ofiarach i skutecznie doprowadzamy do ich odnalezienia i identyfikacji. Polska dzięki tym badaniom wchodzi do elitarnego grona państw takich jak USA czy Wielka Brytania, które to państwa poszukują i identyfikują swoich poległych mimo przeszło 70 lat od zakończenia II wojny światowej – mówił Osowski.

Zaznaczył również, jak ciężkim zadaniem jest porównanie materiałów genetycznych

Identyfikacja ofiar współczesnych konfliktów zbrojnych jest trudnym zadaniem i jak pokazują doświadczenia, popełniane są błędy, tym trudniejsze są sprawy identyfikacji poległych z okresu II wojny światowej. W tym przypadku dzięki wieloletniej pracy pracowników Muzeum II Wojny Światowej wytypowano i założono kilka scenariuszy badawczych, do kogo należą szczątki spoczywające w bezimiennych mogiłach znalezionych na Westerplatte. Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej odnaleźli krewnych większości z typowanych żołnierzy i pobrano od nich materiał DNA do badań. Nie było to łatwe zadanie, np. prokurator IPN podjął decyzje o ekshumacji brata jednego z poległych. 

Polegli zostaną najpewniej pochowani na cmentarzu, który ma powstać na Westerplatte. W sierpniu tego roku ogłoszono konkurs na koncepcję budowy cmentarza w tym ważnym historycznie miejscu. W założeniu tern ma mieć ponad 5000 mkw.

Ostrzał Westerplatte rozpoczął się 1 września 1939 roku, o godzinie 4:48. W czasie ataku, w składnicy obecnych było około 250 polskich żołnierzy. Poległo ich najpewniej 15. Po stronie niemieckiej straty wyniosły 50 żołnierzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Czarnoskóry nożownik w akcji!

“Księża jak robaki”? Szczecińscy wandale uczą się od mistrzów nazistowskiej propagandy!