Przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer opublikowała na stronie internetowej izraelskiej gazety „The Times of Israel” list, w którym przekonuje, że „rząd Prawa i Sprawiedliwości niemiłosiernie niszczy owoce starań całych pokoleń o to, by współegzystować z innymi narodami, bazując na zasadach otwartości, prawdy historycznej i politycznej współpracy”.

Szefowa partii założonej przez Ryszarda Petru podkreśliła w przesłanym piśmie, iż „konserwatywny rząd Mateusza Morawieckiego nie jest jedynym głosem na politycznej scenie kraju”. Dodała, że wielu Polaków nie zgadza się z polityczno-historyczną wizją przedstawicieli obozu rządzącego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Andruszkiewicz: Dla mnie pan Petru jest bardzo dobrym kabareciarzem

Zdaniem Lubnauer należy dołożyć wszelkich starań, powstrzymać otwieranie przez polski rząd starych ran, jakie stosunkach polsko-żydowskich spowodowała II wojna światowa. „Musimy stawić czoła prawdzie i odrzucić strach o naszą historię. Musimy mieć gotowość do zrozumienia i przebaczenia, albowiem tylko prawdziwie wielkie narody są zdolne do przebaczenia i mogą otrzymać przebaczenie”, zaznaczyła. W jej ocenie brak działań w tej kwestii będzie okazał przykrycie prawdy „membraną goryczy i przygnębienia”.

„To jest wspólnota indywidualności i pokoleń, suma historii i losów. Dlatego w obliczu milczenia polskiego prezydenta i rządu, chcę skierować tę wiadomość do wszystkich Polaków w kraju oraz do naszych przyjaciół na całym świecie” – czytamy w liście Lubnauer.

Przewodnicząca Nowoczesnej zwróciła się również do Polaków pisząc: „Moi drodzy rodacy, Polacy, musimy zrozumieć, że ci, którzy odrzucają przeszłość i nie dbają o naszą wspólną przyszłość, prowadzą nas w kierunku moralnego samozatracenia”. Następnie skierowała do Żydów z Izraela i całego świata następujące zdanie: „Polacy czczą wszystkie ofiary nazistowskich Niemiec oraz ofiary zbrodni popełnionych przez Polaków”.

Marek Jakubiak kpi z proniemieckiej opozycji „Jakich bohaterów ma Nowoczesna?” [WYWIAD WIDEO]

Na końcu swojego listu Lubnauer poruszyła kwestię zbliżających się rocznic: 50. rocznicy Marca’68, 75. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim oraz 70. rocznicy powstania państwa Izrael. Jej zdaniem są to „okazje, które mogą okazać się szansą na poprawę relacji pomiędzy Polską i Izraelem”.

Źródło: tvp.info, wpolityce.pl, Twitter, pch24.pl

Komentarze:

komentarzy

1 KOMENTARZ

  1. Tylu ludzi czeka na przeszczep nerki, serca i innych narządów. Sporo zdrajców z po i .n to młodzi, “wykształceni”, z wielkich miast. Kiedyś za zdradę narodu była kara śmierci, teraz w dobie postępu w medycynie można to połączyć z pomocą ludziom czekającym na przeszczepy. Tradycja i nowoczesność:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here