Pomoc publiczna dla banków w strefie euro wyniosła 2 biliony €. Tymczasem Bruksela zakwestionowała 150 mln € dla polskich stoczni - PrawicowyInternet.pl
sobota, 30 maja, 2020

Pomoc publiczna dla banków w strefie euro wyniosła 2 biliony €. Tymczasem Bruksela zakwestionowała 150 mln € dla polskich stoczni

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

To chyba mało znany fakt, a bardzo ciekawy w kontekście różnego podchodzenia Komisji Europejskiej do kwestii tzw. pomocy publicznej. Okazuje się, że w latach 2008 – 2010 banki i instytucje finansowe funkcjonujące w strefie euro, otrzymały od swoich rządów 2 biliony 36 miliardów € pomocy publicznej. Pomoc ta została zatwierdzona przez unijnych urzędników. W tym samym czasie (2008 r.) Komisja Europejska zakwestionowała i nakazała zwrot ok. 150 mln € pomocy jaką otrzymały polskie stocznie. Kwota ta była o 13,5 tys. razy mniejsza od kwoty uzyskanej przez banki.

Starając się niwelować skutki kryzysu finansowego, jaki wybuchł w 2008 roku, większość państw strefy euro postanowiła potężnie zaingerować w system bankowy poprzez jego wsparcie środkami publicznymi. Pomoc publiczna obejmowała w tym przypadku np. gwarancje lub dopłaty do kapitału dla zagrożonych upadkiem instytucji finansowych, dofinansowanie programów zwiększających popyt na niektóre trwałe dobra konsumpcyjne czy też udzielanie gwarancji kredytowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Kilka dni po upadku Stoczni Szczecińskiej Donald Tusk odbiera nagrodę od niemieckiego rządu

W ten oto sposób w latach 2008 – 2010 banki i instytucje finansowe funkcjonujące w strefie euro, otrzymały od swoich rządów pomoc publiczną wartą łącznie 2.036,4 bln euro! Na interwencje państw związane z aktywami banków przeznaczono 80,36 mld euro. Na dokapitalizowanie banków poszło łącznie 193,19 mld zł. Najwięcej, bo aż 1 bln 763 mld euro, wydano na wszelkiego rodzaju programy gwarancyjne i poręczeniowe.

Największym beneficjentem pomocy publicznej serwowanej przez rządy państw strefy euro były irlandzkie banki i instytucje finansowe. Otrzymały one bowiem aż 996,28 mld euro pomocy. Na drugim miejscu były banki niemieckie, które otrzymały 398,59 mld euro pomocy.

Co ciekawe – w tym samym czasie Komisja Europejska uznała, że pomoc publiczna w wysokości ok. 150 mln euro, jaka została przyznana stoczniom w Gdyni i Szczecinie była nielegalna i musi zostać zwrócona. Rząd Tuska nie odwołał się od tej decyzji do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, bowiem uznał, iż “tak nie wypada”, a to w praktyce oznaczało postawienie obu stoczni w stan likwidacji.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na skalę pomocy, bowiem kwota 150 mln euro jest mniejsza od pomocy publicznej uzyskanej przez banki ze strefy euro o jakieś 13,5 tys. razy…

Za: niewygodne.info.pl

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,185FaniLubię
17,879ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

To Prezydent Litwy modlący się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze...

0
"Dzisiaj modlę się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze myśli są z Prezydentem RP i jego Narodem! Nie pozwolimy na zakłamywanie historii . #NeverForget"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy