w

Sebastian Kaleta: rząd złożył skargę do TSUE na rozporządzenie o redukcji gazu

Fot. Twitter

Sebastian Kaleta poinformował za pośrednictwem Twittera, że polski rząd złożył z rekomendacji Ministerstwa Sprawiedliwości skargę do TSUE na krzywdzące rozporządzenie o redukcji gazu, które zostało przyjęte w lipcu tego roku. Głównym zarzutem jest fakt, że dokument wydano z naruszeniem traktatów związanych z procedurą przewidującą jednomyślność. Polityk Solidarnej Polski przypomniał, iż to Donald Tusk i Ewa Kopacz wyrazili zgodę kilka lat temu na odejście od węgla oraz rozszerzenie unijnego podatku ETS.

– Z rekomendacji Ministerstwa Sprawiedliwości rząd złożył wczoraj skargę do TSUE na rozporządzenie o redukcji gazu przyjęte w lipcu 2022. W skardze Polska podnosi, że rozporządzenie zostało wydane z naruszeniem traktatów, nie było procedowane z procedurą przewidującą jednomyślność. Ma to fundamentalne znaczenie, ponieważ od kilku lat wprowadzając nowe rozwiązania z zakresu energetyki UE proceduje nierzadko dewastujące dla Polski akty prawne (jak choćby FitFor55) odbierając możliwość skorzystania z prawa weta, pomimo, że z traktatów ono jasno wynika. – napisał Kaleta na Twitterze.

– W skardze podnosimy, ze UE próbuje wykorzystując kryzys energetyczny przejąć w pełni kompetencje w zakresie kształtowania miksu energetycznego. A to nastawiona na rosyjski gaz polityka klimatyczna UE prowadzona z pominięciem prawa weta jest właśnie przyczyną dzisiejszego kryzysu. Co istotne, na taką praktykę w poprzednim pakiecie klimatycznym z lat 2014/2015 zgodę wyrażały rządy kierowane przez Donalda Tuska i Ewę Kopacz. To na podstawie tych polityk wymuszono na Polsce odejście od węgla i rozszerzono unijny parapodatek ETS. – dodał polityk Solidarnej Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Kowalski do polityków PSL: Waszym szefem Rady Naczelnej jest Pawlak, który chciał z Putinem zabetonować Polskę [WIDEO]

Romanowski: Putin prawdopodobnie szykuje kolejny atak hybrydowy na Polskę