w ,

Viktor Orban: działania podejmowane przez UE wobec Polski są niegodne. To brak szacunku!

Premier Beata Szydło spotkała się Viktorem Orbanem. Rozmawiali m.in. o europejskiej polityce migracyjnej oraz dialogu prowadzonym z Komisją Europejską w sprawie kontroli praworządności w Polsce. Po spotkaniu nie ma wątpliwości, że Polacy mogą liczyć na wsparcie węgierskiego sojusznika.

– Dzisiejsze spotkanie było kolejną doskonałą okazją do dialogu. Podziękowałam premierowi Węgier za dobrą prezydencję w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Cieszy mnie wspólne stanowisko w sprawie pracowników delegowanych – powiedziała premier Beata Szydło.

Jak dodała, obrana przez rządy Polski i Węgier w kwestii nielegalnej migracji, okazała się słuszna. – Przyjmujemy do wiadomości werdykty europejskich sądów, jednak główną wytyczną naszych działań, musi być bezpieczeństwo naszych obywateli – mówiła premier. Jak dodała, Polska i Węgry popierają działania UE podejmowane na rzecz państw „podlegających największej presji migracyjnej oraz zwalczania pierwotnych przyczyn migracji”.

ZOBACZ: Węgry żądają od UE zwrotu 440 milionów euro za ogrodzenie chroniące przed napływem nielegalnych imigrantów

Także premier Węgier nie krył uprzejmości. – Kiedy patrzymy na Polskę możemy powiedzieć, ze UE byłaby o wiele biedniejsza bez was. Wynik gospodarczy Polski to lokomotywa dla całej UE. Nieskromnie wspomnę, że depczemy Polsce po piętach, także Czechy i Słowacja, Dziś spotyka się dwóch premierów regionu, bez którego wynik UE byłby o wiele słabszy, a projekt europejski nie osiągnąłby sukcesu – mówił Viktor Orban.

Premier Węgier krytycznie ocenił działa podejmowane przez UE wobec Polski. Jak zaznaczył, to „brak szacunku”. – To nie jest tylko błąd polityczny, niegodne, ale to brak szacunku. Uważam, że z Polską należy rozmawiać z szacunkiem. Tak, jak jest napisane w traktacie – dodał.

Premier Orban zgodził się polską argumentacją, że zarzuty UE o gwałceniu praworządności przez nasz kraj są bezpodstawne. – Węgry w ogóle sprzeciwiają się, żeby wobec jakiegokolwiek państwa były takie zarzuty stawiane. Nie ma miejsca dla inkwizycji politycznej w UE – podkreślił.

Premierzy rozmawiali także o przyszłości Grupy Wyszehradzkiej i zgodzili się, że jest to format istotny, „zarówno dla naszych państw, jak i dla naszego regionu”. Przebywający w Polsce szef węgierskiego rządu spotka się także z marszałkami Sejmu i Senatu, prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim oraz prezydentem Andrzejem Dudą.

Źródło: pch24.pl, tvpparlament.pl, wpolityce.pl

 

Co myślisz?

Te słowa Tuska z 1993 roku zaskoczą nawet jego najbardziej zagorzałych fanów…

CPK to wielka konkurencja dla lotniska pod Berlinem. No i się zaczyna: „Fakt” pisze o „rozpaczy Polaków” z powodu CPK