w

Kowalski: Niemcy łamią traktat. Z ich budżetu nie są finansowane polskie organizacje mniejszościowe [WIDEO]

Fot. Twitter

Janusz Kowalski za pośrednictwem Twittera podzielił się nagraniem, na którym stojąc przed siedzibą Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców w Polsce przypomniał, iż nasi zachodni sąsiedzi już od 31 lat łamią traktat. Okazuje się bowiem, iż nie są tam finansowane żadne polskie organizacje mniejszościowe, podczas gdy nasz kraj dokłada ze swojego budżetu do podobnych podmiotów niemieckich. Poseł Solidarnej Polski zaznaczył, iż to pora na przywrócenie polsko-niemieckiej symetrii i uzyskanie funduszy dla dwóch milionów rodaków mieszkających w Niemczech.

– Jestem przed siedzibą Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców w Polsce. Towarzystwa, które jako związek mniejszości niemieckiej w Polsce finansowane jest m.in. z polskiego budżetu. Ale z budżetu federalnego, niemieckiego nie są finansowane żadne polskie organizacje mniejszościowe. Niemcy od 31 lat łamią polsko-niemiecki traktat z 1991 roku i nie ma w Niemczech ani jednej szkoły z polskim językiem ojczystym w trybie szkolnym, tak jak jest w Polsce język niemiecki. – powiedział Kowalski.

– Przywracamy polsko-niemiecką symetrię. Jest wielka szansa, że w końcu dzięki mojej inicjatywie rok temu, kiedy składałem wniosek, aby zmniejszyć finansowanie na mniejszość niemiecką, na zajęcia z języka niemieckiego pozalekcyjne, aby w końcu przeznaczyć dla prawie dwumilionowej polskiej mniejszości mieszkającej w Niemczech i dyskryminowanych przez rząd RFN. Jest w końcu szansa, że Niemcy w swoim budżecie federalnym po raz pierwszy uwzględnią pieniądze na naukę języka polskiego, ojczystego. To jest pierwszy krok. – dodał polityk Solidarnej Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Dziennikarz Onetu chciał ośmieszyć Marsz Niepodległości. Patryk Jaki odpowiada [WIDEO]

Cieplucha: Obecna sytuacja to nie tylko zagrożenie, lecz także ogromne szanse na rozwój [WIDEO]