w ,

Niemców w Polsce jest 150 tys. i mają status mniejszości. Polaków w Niemczech jest 800 tys. i mogą zapomnieć o takim statusie

Żyjących w Polsce osób deklarujących narodowość niemiecką jest około 150 tys. Mają oni oficjalnie status mniejszości narodowej oraz swojego reprezentanta w polskim parlamencie. W Niemczech żyje obecnie około 800 tys. osób, które deklarują narodowość polską (najczęściej mają podwójne obywatelstwo). Mimo to nie mogą oni liczyć na status mniejszości narodowej. Co ciekawe – przed II wojną światową Polaków z Zagłębia Ruhry zaliczano oficjalnie do mniejszości narodowej. Obecnie jednak władze w Berlinie nie chcą słyszeć o takim rozwiązaniu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: ZNAKOMICIE! Orlen podbija Niemcy i Czechy. Polska firma ma tam coraz więcej stacji oraz jeszcze większe przychody!

W zakresie sporu o przyznanie Polonii mieszkającej w Niemczech statusu mniejszości narodowej warto podkreślić, że w okresie międzywojennym Polacy mieszkający w Zagłębiu Ruhry taki status posiadali. Po wojnie władze w Bonn odgórnie uznały, że Polacy z Zagłębia Ruhry „zasymilowali się i teraz są już Niemcami, dlatego nie potrzebują statusu mniejszości”.

Mimo, iż osoby deklarujące narodowość niemiecką w Polsce mają oficjalnie status mniejszości narodowej i swojego reprezentanta w polskim parlamencie, a liczba Polaków na stałe mieszkająca w Niemczech od czasu okresu międzywojennego wielokrotnie się powiększyła, strona niemiecka nie zamierza przyznać niemieckiej Polonii takiego statusu.

Argumenty za uznaniem Polaków w Niemczech jako mniejszości narodowej są przez władze w Berlinie konsekwentnie odrzucane. Za każdym razem niemieccy urzędnicy tłumaczą, iż obywatele RFN pochodzenia polskiego, mieszkający na stałe w Niemczech, nie spełniają warunków koniecznych do uznania ich za mniejszość narodową, gdyż „nie są ludnością rodzimą i tradycyjnie osiadłą”.

https://prawicowyinternet.pl/niemcy-znowu-prowokuja-nazwali-gorny-slask-jednym-z-najwiekszych-separatystycznych-ognisk-w-europie/

ZOBACZ: Niemcy: media społecznościowe usuwają komentarze krytyczne wobec islamu pod groźbą wysokich kar finansowych!

Niestety nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało to się zmienić. Szczególnie, że gdyby władze w Berlinie uznały Polaków za mniejszość narodową, to w kolejce po taki sam status ustawiłyby się od razu inne nacje – np. znacznie liczniejsi od Polaków Turcy (oficjalnie jest ich w Niemczech ok. 1,5 mln), silna reprezentacja Syryjczyków (ok. 640 tys. osób), Włochów (ok. 600 tys. osób), czy Chorwatów (330 tys. osób).

Mając na uwadze powyższe akcja mec. Stefana Hambury, który w Berlinie rozpoczął protest głodowy w sprawie uznania mniejszości polskiej za mniejszość narodową w Niemczech, mimo iż chwalebna i godna szacunku, nie ma raczej szans na powodzenie. Nie mniej warto o tym mówić, bo nawet jeśli niemieckie władze nie przyznają Polonii statusu mniejszości narodowej, to być może dzięki takim inicjatywom Polacy w Niemczech oraz instytucje polonijne tam działające otrzymają od rządu federalnego nowe przywileje i uprawnienia.

Za: niewygodne.info.pl

Niemcy mniejszością we własnym kraju? Etniczna przebudowa naszych sąsiadów

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Tusk 2013 r.: LOT to studnia bez dna. Prywatyzacja jedyną alternatywą. LOT 2017 r.: Po lipcu 150 mln zł zysku

Polskie nazwy zagranicznych miast na drogowskazach. Sukces inicjatywy Sylwestra Chruszcza