Polskie Kolędy
Polskie Kolędy
w

Polskie Kolędy

Śpiewanie kolęd i pastorałek w okresie Świąt Bożego Narodzenia w naszym kręgu kulturowym związany jest z niepowtarzalnymi zwyczajami i obrzędami, które staramy się kultywować w swoich domach z naszymi rodzinami. W Polsce ten wspaniały zwyczaj kolędowanie jest kultywowany od setek lat i rosnąca fala laicyzacji polskiego społeczeństwa nie przeszkadza w dalszym jego rozwoju. Polacy w przeciwieństwie do innych europejskich narodowości do dnia dzisiejszego chętnie śpiewają i słuchają kolęd. Ja, jako Polak nie wyobrażam sobie Świąt Bożego Narodzenia bez kolęd ale również bez piosenek świątecznych.

Wesołych Świąt!
Wesołych Świąt!

Adam Mickiewicz o polskim zwyczaju kolędowania mówił: “Niezwykłe jest bogactwo kolęd polskich i niepospolite są ich wartości artystyczne. Nie wiem, czy inny kraj może pochwalić się zbiorem podobnym do tego, który posiada Polska” Zbiór ponad 600 polskich kolęd, pastorałek i pieśni kolędniczych znajdziecie na zaprzyjaźnionej stronie (piosenkireligijne.pl): Kolędy

Składanka Polskie Kolędy:

YouTube responded with an error: The playlist identified with the request's <code>playlistId</code> parameter cannot be found.

Najpopularniejsze polskie kolędy takie jak „Wśród nocnej ciszy”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Gdy śliczna panna”, „Lulajże, Jezuniu” i „Przybieżeli do Betlejem” znają chyba wszyscy Polacy. W telewizji w okresie świątecznym pojawią się: Natalia Kukulska, Patrycja Markowska, Andrzej Piaseczny, Zbigniew Wodecki, Piotr Cugowski, Maryla Rodowic, Halina Młynkowa oraz Ania Wyszkoni i wielu innych polskich artystów śpiewających polskie kolędy.

Śpiewanie kolęd to dla wielu jedyna okazja w roku do wspólnego rodzinnego muzykowania. Serdecznie polecam powyższą składankę z pieśniami bożonarodzeniowymi, które są imponującym zbiorem kolęd i pastorałek – najprawdopodobniej największym w Europie.

Polskie Kolędy
Polskie Kolędy

 

Teksty najważniejszych polskich kolęd

Sprawdź najlepszą playlistę kolędy na wigilię 2020!

Patriotycznych Świąt
Patriotycznych Świąt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0
Święta za stalinizmu

Boże Narodzenie w okresie Stalinizmu

Piosenki Swiateczne

Piosenki Świąteczne