Polskie Kolędy

0
4874

Śpiewanie kolęd i pastorałek w okresie Świąt Bożego Narodzenia w naszym kręgu kulturowym związany jest z niepowtarzalnymi zwyczajami i obrzędami, które staramy się kultywować w swoich domach z naszymi rodzinami. W Polsce ten wspaniały zwyczaj kolędowanie jest kultywowany od setek lat i rosnąca fala laicyzacji polskiego społeczeństwa nie przeszkadza w dalszym jego rozwoju. Polacy w przeciwieństwie do innych europejskich narodowości do dnia dzisiejszego chętnie śpiewają i słuchają kolęd. Ja, jako Polak nie wyobrażam sobie Świąt Bożego Narodzenia bez kolęd ale również bez piosenek świątecznych.

Wesołych Świąt!
Wesołych Świąt!

Adam Mickiewicz o polskim zwyczaju kolędowania mówił: “Niezwykłe jest bogactwo kolęd polskich i niepospolite są ich wartości artystyczne. Nie wiem, czy inny kraj może pochwalić się zbiorem podobnym do tego, który posiada Polska” Zbiór ponad 600 polskich kolęd, pastorałek i pieśni kolędniczych znajdziecie na zaprzyjaźnionej stronie (piosenkireligijne.pl): Kolędy
 

Składanka Polskich Kolęd


Najpopularniejsze polskie kolędy takie jak „Wśród nocnej ciszy”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Gdy śliczna panna”, „Lulajże, Jezuniu” i „Przybieżeli do Betlejem” znają chyba wszyscy Polacy. W telewizji w okresie świątecznym pojawią się: Natalia Kukulska, Patrycja Markowska, Andrzej Piaseczny, Zbigniew Wodecki, Piotr Cugowski, Maryla Rodowic, Halina Młynkowa oraz Ania Wyszkoni i wielu innych polskich artystów śpiewających polskie kolędy.
Śpiewanie kolęd to dla wielu jedyna okazja w roku do wspólnego rodzinnego muzykowania. Serdecznie polecam powyższą składankę z pieśniami bożonarodzeniowymi, które są imponującym zbiorem kolęd i pastorałek – najprawdopodobniej największym w Europie.

Polskie Kolędy
Polskie Kolędy

 

 

Teksty najważniejszych polskich kolęd


[column col=”1/2″]

[/column]
[column col=”1/2″]

[/column]

 

Patriotycznych Świąt
Patriotycznych Świąt

Komentarze:

komentarzy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here