Polskie Kolędy - PrawicowyInternet.pl
środa, 27 maja, 2020

Polskie Kolędy

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Śpiewanie kolęd i pastorałek w okresie Świąt Bożego Narodzenia w naszym kręgu kulturowym związany jest z niepowtarzalnymi zwyczajami i obrzędami, które staramy się kultywować w swoich domach z naszymi rodzinami. W Polsce ten wspaniały zwyczaj kolędowanie jest kultywowany od setek lat i rosnąca fala laicyzacji polskiego społeczeństwa nie przeszkadza w dalszym jego rozwoju. Polacy w przeciwieństwie do innych europejskich narodowości do dnia dzisiejszego chętnie śpiewają i słuchają kolęd. Ja, jako Polak nie wyobrażam sobie Świąt Bożego Narodzenia bez kolęd ale również bez piosenek świątecznych.

Wesołych Świąt!
Wesołych Świąt!

Adam Mickiewicz o polskim zwyczaju kolędowania mówił: “Niezwykłe jest bogactwo kolęd polskich i niepospolite są ich wartości artystyczne. Nie wiem, czy inny kraj może pochwalić się zbiorem podobnym do tego, który posiada Polska” Zbiór ponad 600 polskich kolęd, pastorałek i pieśni kolędniczych znajdziecie na zaprzyjaźnionej stronie (piosenkireligijne.pl): Kolędy
 

Składanka Polskich Kolęd


Najpopularniejsze polskie kolędy takie jak „Wśród nocnej ciszy”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Gdy śliczna panna”, „Lulajże, Jezuniu” i „Przybieżeli do Betlejem” znają chyba wszyscy Polacy. W telewizji w okresie świątecznym pojawią się: Natalia Kukulska, Patrycja Markowska, Andrzej Piaseczny, Zbigniew Wodecki, Piotr Cugowski, Maryla Rodowic, Halina Młynkowa oraz Ania Wyszkoni i wielu innych polskich artystów śpiewających polskie kolędy.
Śpiewanie kolęd to dla wielu jedyna okazja w roku do wspólnego rodzinnego muzykowania. Serdecznie polecam powyższą składankę z pieśniami bożonarodzeniowymi, które są imponującym zbiorem kolęd i pastorałek – najprawdopodobniej największym w Europie.

Polskie Kolędy
Polskie Kolędy

 

 

Teksty najważniejszych polskich kolęd


[column col=”1/2″]

[/column]
[column col=”1/2″]

[/column]

 

Patriotycznych Świąt
Patriotycznych Świąt

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,224FaniLubię
17,874ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

Spurek w jednym chórze z Niemcami i Rosją: “Przekop Mierzei to...

0
"Przekop Mierzei to inwestycja całkowicie zbędna, kosztowna i przede wszystkim szkodliwa dla środowiska. Dlatego wspieram petycję aktywistów/tek, który żądają zaprzestania prac na tym terenie"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy