w ,

WSPANIAŁE przemówienie Andrzeja Dudy w 40. rocznicę wydarzeń radomskich 1976 r.

(fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP)

– Gdyby nie było Radomia, gdyby nie było tamtych zdarzeń, gdyby nie było tamtego bohaterstwa, może nie byłoby Solidarności – powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda podczas obchodów rocznicy Wydarzeń Radomskich 1976 roku. 

– To dzięki wam wydobyliśmy się w końcu na wolność i to dzięki wam dziś – na czele z najwyższymi władzami polskiego państwa – chylimy czoła przed pomnikiem Wydarzeń Radomskich ’76 roku i chylimy czoła przed bohaterami tych wydarzeń. Dziękuję wam za to jeszcze raz – podkreślił prezydent.

Ludzie Radomia – jak zauważył – “okazali się znacznie inteligentniejsi niż się wydawało zgnuśniałej, komunistycznej władzy i nie pozwolili odebrać sobie godności, nie pozwolili obniżyć jakości i poziomu swojego życia z dnia na dzień, nie pozwolili podeptać swojej pracy”. – Powiedzieli: “Nie będziecie nas wykorzystywać, nie będziecie nas traktowali jak ludzi drugiej kategorii, nie jesteśmy naiwniakami, którym można wszystko wmówić” – mówił Andrzej Duda.

– Stanęli w obronie swoich podstawowych praw, swoich i swoich rodzin, stanęli w obronie godności swojej – tej osobistej – godności swoich rodzin i godności jaką niesie praca – zaznaczył prezydent. – Chcieli zwykłej sprawiedliwości – dodał. – To właśnie łaknienie sprawiedliwości – rozumianej jako godność pracy, życia – wyprowadziło wtedy, tu na ulicę pod komitet wojewódzki, robotników radomskich – zaznaczył Andrzej Duda.

– Mówiono, że to właściwie od tego momentu narodził się rzeczywisty sojusz pomiędzy polską inteligencją a robotnikami. Sojusz wzajemnego zrozumienia i wzajemnego wsparcia. Po wydarzeniach w Radomiu, Ursusie, Płocku, po ścieżkach zdrowia, po pałowaniu, po niszczeniu ludzi, po prześladowaniach, po masowych zwolnieniach z pracy, po więzieniach, procesach, po wielkiej niesprawiedliwości, jaką wyrządzono inteligenci stworzyli Komitet Obrony Robotników we wrześniu 1976 r.  – wskazał prezydent. Przypomniał, że w Radomiu prześladowano ponad 1000 osób.

Zaznaczył, że dzień wydarzeń w Radomiu, Ursusie, Płocku jest nazywany “przedświtem wolności”, gdyż – jak mówił – te wydarzenia, “Radom, wściekłość i okrucieństwo, jakim władza komunistyczna zaatakowała robotników, były przełomem w naszej historii”. – Przełomem, który wywołał Solidarność. Przełomem, na kanwie którego potem po wizycie Jana Pawła II w 1979 r., w 80 roku powstała Solidarność. Ta pisana dużą literą: Niezależny Samorządny Związek Zawodowy, związek zawodowy robotników i inteligentów, związek zawodowy wszystkich – powiedział prezydent. Wskazał, że to właśnie ten moment wywołał także “solidarność z małej litery”.

Prezydent za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za upowszechnianie i upamiętnianie prawdy o wydarzeniach Radomskiego Czerwca 1976 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczył Zbigniewa Cebulę, Stanisława Górkę, Janusza Gregorczyka, Zdzisława Maszkiewicza, Czesława Wiechecia, Krzysztofa Wojewódkę.

Za: prezydent.pl/PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Władze Niemiec zwołują pilne spotkanie 6 państw, żeby rozmawiać o przyszłości UE. A reszta, to co? Gorsza kategoria?

Zobacz jak platformiane władze Radomia chamsko potraktowały Pawła Kukiza!