Lech-Galicki - Poeta
w

Desiderata polska – Lech Galicki

Desiderata polska

W spokoju i w chaosie pamiętaj, że jesteś z polskich korzeni. Tak stało się bez twojego wyboru, lecz bądź dumny z takiego stanu rzeczy. Za tobą całe pokolenia rodaków twoich. I życiorysów na tradycji polskiej fundamencie.
Nie wyrzekaj się, wiedziony na pokuszenie, swej narodowości. To skarb żywy.
Szanuj sąsiadów twoich i zawsze bądź jednoznaczny w patriotycznej twej postawie. A gdy ujrzysz agresję przy granicach twej Ojczyzny, staraj się zrozumieć jej przyczyny, bo napastliwość może być ujarzmiona w spokojnym dialogu.
Nie szukaj gorszych wśród innych narodów. Jednak nie pozwól narodom innym kalać dobrego imienia Polski i stań w Jej obronie słowem i czynem, gdy zagrożenie od głośnych w swej napastliwości przed Nią stanie. Szczególnie w przypadku wywodzenia się owej agresji wyłącznie z nienawiści do narodu twego.
Staraj się zachować spokój wewnętrzny i jasne rozumowanie, zawsze i wszędzie.
Bądź solidarny z siostrami i braćmi twoimi. Unikaj za wszelką cenę sporów i kłótni w domu własnym. To udręka wielka i zagrożenie przetrwania polskiej substancji, która w swej tradycji, kulturze i dziejach najwyższym jest dobrem.
Pracuj w spokoju, rozwijając swe umiejętności w radości tworzenia najlepszej przyszłości dla rodziny twojej w Ojczyzny domu. Nie pozwól, aby nieświadomi, głośni i napastliwi uczynili z pracy twej udrękę lub pozbawili ciebie możliwości wytwarzania dóbr rozmaitych i otrzymywania zapłaty za kreatywny wysiłek. Poznaj motywacje takiej ich postawy. A gdy sprzeczne są z interesem twoim i mieszkańców kraju ojczyźnianego, a i dobra jego samego, staw razem z innymi solidarny opór.
Bądź rozważny w działaniach swoich i staraj się być uważnym obserwatorem wszelkich zdarzeń, a rozwijaj refleksyjność twoją i wyciągaj z pozornie błahych i przypadkowych spraw mądre wnioski.
Jesteś dzieckiem Polski od jej początku. Szanuj rodziców swoich. I siostry, i braci. Bądź szczęśliwy i dawaj szczęście innym. Także wolność – na miarę twoich możliwości. Póki żyjesz ty i naród twój, Ojczyzna twa nie zginie. Tak jak mimo znojnych dla niej lat nie zginęła.
Pamiętaj o wiekach historycznej wielkości Polski. Ona jest Matką twoją. Na zawsze. Pamiętaj.

Autor: Lech Galicki
Powróć na stronę: Lech Galicki.
Lech-Galicki - Poeta

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Jeden ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0
Lech-Galicki - Poeta

KrzykOkrzyk – Lech Galicki

Lech-Galicki - Poeta

Kark uginam i powstaję, zaś orkiestra gra (rekapitulacja) – Lech Galicki