Posiedzenie nr 8 w dniu 13-01-2016 (1. dzień obrad)

1. punkt porządku dziennego:

Informacja prezesa Rady Ministrów na temat sytuacji międzynarodowej Polski i jej polityki zagranicznej, dotyczących wzajemnych relacji Polski z Unią Europejską.

Poseł Ryszard Terlecki:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pani Premier! W imieniu mojego klubu, w imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości chciałem jeszcze raz bardzo gorąco podziękować pani premier…

(Głos z sali: Ha, ha, ha!)

…za zorganizowanie wczorajszego spotkania przedstawicieli wszystkich klubów reprezentowanych w Sejmie. Dlaczego? Ponieważ ku mojemu zaskoczeniu, ku naszemu zaskoczeniu przedstawiciele wszystkich ugrupowań parlamentarnej opozycji zgodnie zadeklarowali troskę o polską rację stanu i o dobry wizerunek Polski za granicą. To jest dobry znak. Po kilku tygodniach sejmowej i medialnej histerii, którą usiłowano zaszczepić także kilku politykom w Europie, a także kilku gazetom, głównie w Niemczech, przedstawiciele opozycji wczoraj oświadczyli, że demokracja w Polsce nie jest zagrożona…

(Poseł Ewa Kopacz: W to nie wierzę.)

…a pojawiające się ostatnio wypowiedzi, przede wszystkim niemieckich polityków, w tym wypowiedzi niezwykle oburzające, nie są adekwatne do rzeczywistości. Doceniamy tę zmianę. Toczymy spór polityczny w polskim parlamencie, nawet bardzo ostry spór polityczny. Równocześnie jednak sprzeciwiamy się temu, aby imigracyjny kryzys, aby posylwestrowy skandal, jakim było tuszowanie i bagatelizowanie wiadomości o napadach na kobiety w centrach kilku niemieckich miast, przesłaniano próbą wywołania antypolskich nastrojów. Nikt w Europie, w tym w Niemczech, powiem: szczególnie w Niemczech, nie powinien nas pouczać na temat demokracji. (Oklaski) Nikt w Europie nie może kwestionować wyniku demokratycznych wyborów w Polsce. (Oklaski)

(Głos z sali: Tak jest.)

Cieszę się, że w tej sprawie mamy wspólne zdanie z opozycją, zdanie wyrażone wczoraj przez jej liderów podczas zorganizowanego przez panią premier spotkania. Cieszymy się, że pani premier będzie mogła w instytucjach Unii Europejskiej, w tym w Parlamencie Europejskim, przedstawić w tej sprawie zgodną opinię polskiego Sejmu.

(Poseł Stefan Niesiołowski: Nieprawda!)

(Głos z sali: To nieprawda.)

Z tej opinii wynika, że spór, jaki prowadzimy…

(Poseł Stefan Niesiołowski: Nie kłam!)

…na tej sali, jaki prowadzimy…

(Poseł Stefan Niesiołowski: Nie kłam!)

Panie pośle…

(Poseł Stefan Niesiołowski: Co tak patrzysz?)

Panie marszałku…

(Poseł Ewa Kopacz: Niech pan kontynuuje.)

Pan poseł mnie obraża, a…

(Poseł Stefan Niesiołowski: Nikt cię nie obraża.)

Nie jesteśmy na ˝ty˝, panie pośle.

Z tej opinii wynika, że spór, jaki prowadzimy na tej sali, jaki prowadzimy w sejmowych komisjach, jaki prowadzimy na konferencjach prasowych, w mediach, jaki nawet prowadzimy podczas demonstracji na ulicach, jest dowodem, że polska demokracja nie potrzebuje zagranicznych rzeczników ani obrońców. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

Komentarze:

komentarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here