w

Wildstein: ustawa o IPN to de facto to samo prawo, które obowiązuje w Izraelu

Bronisław Wildstein z zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem skomentował wizytę polskiej delegacji w Tel Awiwie. Podkreślił, że obie strony zastąpiły monologi wspólnym dialogiem. Dodał jednak, że „jeśli ktoś oskarża Polaków, to jak gdyby osłania prawdziwych sprawców”.

– Powiedzieliśmy, że nie przyjechaliśmy negocjować ustawy. My możemy tylko tłumaczyć, ponieważ w sposób ewidentny zostało wprowadzone w błąd społeczeństwo i nawet elity izraelskie. I śmiem twierdzić, że w dużej mierze przez Polaków mieszkających w Polsce – powiedział Bronisław Wildstein, komentując wizytę w Tel Awiwie polskiego zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: IPN: Niemcy wykorzystywali do zbrodniczych akcji powołaną do życia przez Rzeszę Niemiecką policję „gettową” – Żydowską Służbę Porządkową („Jüdischer Ordnungsdienst”)

Były prezes TVP podkreślił, że emocje związane z ustawą o nowelizacji IPN nieco opadły. Dodał, że nastąpiła poważna zmiana w dyskursie, ponieważ obie strony zaczęły ze sobą rozmawiać. Wildstein zauważył, że strona polska musiała zapewnić władze Izraela, że ustawa o IPN „nie będzie kagańcem na badania naukowe i dokumentowanie prawdy o Holocauście”. – Na pewno coś z naszych wyjaśnień dotarło do strony izraelskiej – powiedział na w programie „Gość Wiadomości”.

Wildstein zapewnił, że nowelizacja ustawy o IPN to de facto to samo prawo, które obowiązuje w Izraelu i innych krajach. – Co więcej, można je potraktować jako element tego prawa, ponieważ istnieje definicja Holocaustu. To jest akcja ludobójcza wymierzona w naród żydowski przez niemiecką III Rzeszę. Jeśli ktoś oskarża Polaków, to jak gdyby osłania prawdziwych sprawców – powiedział.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Dlaczego odpowiedzialności za Holocaust nie zarzuca się Włochom czy Francuzom, mimo iż prowadzili pełną kolaborację z III Rzeszą?

Publicysta podkreślił, że wyjazd do Izraela nie był okazją do „negocjowania” treści ustawy, ponieważ ta już obowiązuje. – Jakiekolwiek żądania dotyczące ustawy są nie na miejscu. I myśmy powiedzieli, że nie przyjechaliśmy negocjować ustawy. Ustawa jest już zatwierdzona, przyjęta zgodnie z procedurą i funkcjonuje w Polsce. Naturalnie trafiła od Trybunału Konstytucyjnego i TK, który jest niezależny, może podjąć daleko idące zmiany – zakończył.

Źródło: TVP Info, Gość Wiadomości, pch24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Polskie kopalnie w 2017 r. odnotowały 3,6 mld zł zysku. I właśnie dlatego wydobywać węgiel chcą tu dziś Niemcy, Anglicy i Australijczycy

Kijowski wraca do polityki i zaczyna od zbiórki „na działaczy, którzy zaniedbali swoje życie zawodowe i prywatne” (!)