„Zabójstwa muszą być ścigane możliwie długo”. Minister Ziobro chce wydłużyć okres przedawnień

0
811

– Okresy przedawnień w przypadku zabójstw są zbyt krótkie, planujemy je wydłużyć. Zabójstwa muszą być ścigane możliwie długo i dlatego będę chciał wystąpić z wnioskiem o wydłużenie tego okresu – powiedział w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Na konferencji prasowej w Krakowie szef MS poinformował, że prokuratura postawiła zarzuty trzem prawdopodobnym zabójcom małżeństwa Jaroszewiczów, do którego doszło 26 lat temu. Nawiązując do tej sprawy, poinformował o zamierzeniach resortu.

– Planujemy wydłużyć okresy przedawnień; myślę, że mogę tutaj mówić w sposób dość wiążący. Jeżeli chodzi o zabójstwa, uważam, że te przedawnienia są zbyt krótkie, biorąc też pod uwagę postęp techniki kryminalistycznej – powiedział Ziobro na konferencji. Obecnie okres przedawnienia w przypadku zabójstwa wynosi 30 lat.

Jak mówił minister, nakłonienie „bandytów i recydywistów do opowiedzenia historii” zabójstwa Jaroszewiczów to sukces policjantów i prokuratorów.

– Gdyby to trwało trochę dłużej, to mogłoby się okazać, że fakty wyszły na jaw, a nikt nie mógłby ponieść odpowiedzialności. Nie możemy się godzić na taką sytuacji w przypadku zabójstw. Zabójstwa muszą być ścigane możliwie długo i dlatego będę chciał wystąpić z wnioskiem o wydłużenie okresu przedawnień w przypadku zabójstw – oświadczył.

– Wymiar sprawiedliwości w Polsce, jego zmiana, reforma zmierza do właściwego celu, czyli usprawnienia, profesjonalizacji, podniesienia standardów etycznych, przyspieszenia – mówił minister.

Za: PAP, TVP.info

Komentarze:

komentarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here