w

Przekop Mierzei miał być torpedowany przez Rosjan lub ekologów. Póki co robią to jednak członkowie PO!

Baliśmy się, że to Rosjanie albo ekolodzy będą podejmować działania blokujące przekop Mierzi Wiślanej. A tu proszę, niespodzianka – póki co robią to członkowie Platformy Obywatelskiej! Zarząd województwa pomorskiego, w którym zasiada aż czterech członków PO i jeden członek PSL, podjął właśnie decyzje o negatywnym zaopiniowaniu planu przekopu Mierzei. Opinia ta jest zbieżna ze stanowiskiem grupy roboczej z Ob. Kaliningradzkiego, która reprezentuje interesy Federacji Rosyjskiej i jest przeciwko realizacji tej inwestycji.

Rok temu pisałem na łamach tego bloga, że w Obwodzie Kaliningradzkim powołano specjalną „grupę roboczą”, w skład której weszli przedstawiciele lokalnych władz, rosyjscy naukowcy oraz zieloni aktywiści. Celem tej grupy miało być przygotowanie „oceny ekologicznych skutków przekopu Mierzei Wiślanej”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Prywatyzacja Techmy i KrakChemii: Sąd potwierdził, że były nieprawidłowości, a mimo to uwolnił Lewandowskiego od zarzutów!

Powołanie wspomnianego gremium było oczywiście ruchem czysto pozorowanym, wszak od samego początku było bowiem wiadome, że ocena pomysłu uniezależnienia się portu w Elblągu od rosyjskiej cieśniny nie może być przez Rosjan postrzegana pozytywnie.

Do stanowiska prezentowanego przez rosyjską grupę roboczą nawiązała ostatnia decyzja zarządu województwa pomorskiego. Otóż to kontrolowane przez aktywistów Platformy Obywatelskiej gremium (aż 4 na 5 członków zarządu to ludzie wybrani do sejmiku województwa pomorskiego z list PO; 5 członek zarządu to działacz PSL) podjęło właśnie decyzje o negatywnym zaopiniowaniu planu przekopu Mierzei Wiślanej. Powód? – Zarząd stwierdził, że inwestycja ta nie ma uzasadnienia ekonomicznego, a dostarczona mu przez inwestora dokumentacja miała być niekompletna.

PRZECZYTAJ: Fabrykę papieru w Kostrzynie sprywatyzowali za 80 zł. W następnych latach dała ona zarobić setki milionów złotych

Zupełnie odmiennego zdania Urząd Morski w Gdyni (ustawowy inwestor), który stwierdził, że budowa przekopu przez Mierzeję to przede wszystkim gwarancja rozwoju ekonomicznego regionu. Ponadto za realizacją tej inwestycji ma przemawiać interes publiczny polegający na zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego w regionie i na wschodniej granicy Unii Europejskiej oraz wschodniej flance NATO (swobodny i nieograniczony dostęp jednostek pływających [w tym jednostek Marynarki Wojennej, Straży Granicznej i NATO] do portów Zalewu Wiślanego).

Torpedowanie pomysłu przekopu przez Mierzeję przez Rosjan czy ekologów było oczywiste. Uniezależnienie się portu w Elblągu od przeprawy w Bałtyjsku oraz rozwój gospodarczy całego regionu z pewnością nie mogą się podobać zarządzającym Federacją Rosyjską czy nawiedzonym ekologom. Ale to, że otwartymi przeciwnikami realizacji tej inwestycji będą lokalni działacze Platformy Obywatelskiej na Pomorzu jest dla mnie nowością i sporym zaskoczeniem. Wygląda na to, że nie przekonują ich polska racja stanu i polskie interesy. Szkoda. Tym bardziej, że to oni rządzą w województwie pomorskim.

Za: niewygodne.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

„Newsweek” pisze o „Polakach dobijających Żydów”. To pokazuje, że PiS powinno ruszyć z repolonizacją mediów i walką z volksdojczami!

Mam odpowiedź Państwowej Komisji Wyborczej! Działania Nitrasa i Trzaskowskiego niezgodne z przepisami prawa wyborczego, „obejściem prawa”!