Renata Bogdanska

6
12809

Irena Renata Anders, z domu Jarosiewicz, pseud. art. Renata Bogdańska (ur. 12 maja 1920 w Bruntálu, zm. 29 listopada 2010 w Londynie) – polska artystka rewiowa, pieśniarka, aktorka, kapitan WP (awans z podporucznika w 2008), działaczka polonijna w Wielkiej Brytanii; pierwsza żona Gwidona Boruckiego, druga żona gen. Władysława Andersa. Występowała w zespole rewiowym: Polish Parade (1941) podczas całej kampanii II Korpsusu, który zorganizował i prowadził Feliks Konarski. Z tym zespołem przemierzyli szlak bojowy przez Irak, Syrię, Palestynę i Egipt do Włoch. Feliks Konarski napisał tekst pieśni żołnierskiej Czerwone maki (muz. Alfred Schütz, 17/18 maja 1944 roku, które pierwszy raz zostało wykonane przez duet Renata Bogdańska i Gwidon Borucki, 28 maja 1944 roku).

Piosenki Renaty Bogdańskiej

(Aby odtworzyć wybrany klip wystarczy kliknąć w miniaturkę teledysku pod odtwarzaczem).

Irena Anders zmarła 29 listopada 2010 w Londynie. Pogrzeb odbył się 8 grudnia w kościele św. Andrzeja Boboli w Londynie, gdzie odprawiono nabożeństwo żałobne, po czym trumna z ciałem została odprowadzona na cmentarz na Mortlake, gdzie dokonano kremacji.
Ostatecznie jednak została pochowana przy mężu 21 maja 2011 na cmentarzu na Monte Cassino.


Kochaj, kochaj na zawsze

Wystarczy tylko raz – Renata Bogdańska (Irena Anders)

Irena Anders
Irena Anders

 


Zapraszam serdecznie do posłuchania: Piosenki Międzywojenne:
Piosenki Dwudziestolecia Międzywojennego
Piosenki Dwudziestolecia Międzywojennego

Komentarze:

komentarzy

6 KOMENTARZE

  1. Wspaniała strona. Niektóre etykiety płyt pamiętam do dziś, a miałem wtedy 4-5 lat kiedy były jeszcze w całości. Łza się w oku kręci.

  2. Z nieukrywaną przyjemnością i z wypiekami na twarzy surfuję po tej stronie i wsłuchuję się w piękne piosenki. Z serca dziękuje za tą stronkę i za możliwośc posłuchania cudownych nutek. Cieplutko pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here