Weronika Bell - PrawicowyInternet.pl
wtorek, 14 lipca, 2020

Weronika Bell

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Piosenki p. “Weroniki Bell”, a właściwie Weroniki Ignatowicz (1915-1999) polskiej śpiewaczki występującej we francuskim Folies Bergere, znanej postaci polskiej emigracji powojennej. Dzisiaj już niestety zapomnianej – stąd postanowiłem zamieścić na YouTube Jej piosenki oraz umieścić tutaj jedyne informacje o p. Weronice jakie odnalazłem.

Weronika Bell
Renata Bogdańska, Włada Majewska, Helena Kitajewicz, Veronika Bell. Fot. z ksiazki “Z lwowskiej fali do Radia Wolna Europa” Włady Majewskiej

Weronika Ignatowicz urodziła się 26 września 1915 r. w Ufie na Uralu, w rodzinie polskich zesłańców. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zamieszkała w Białymstoku, a następnie w Grodnie. Po ukończeniu gimnazjum w Białymstoku studiowała w Konserwatorium w Warszawie, w klasie śpiewu prof. Heinzego.
Wojna przekreśliła Jej życiowe plany i zmusiła do pójścia w świat “polskim szlakiem”. W 1941 r. wstąpiła do armii utworzonej przez gen. Andersa w ZSRR. Z “Czołówką” kierowaną przez Kazimierza Krukowskiego przemierzyła w stopniu kaprala cały szlak bojowy. Jej występy cieszyły się wielką popularnością wśród żołnierzy polskich i alianckich walczących na Środkowym i Bliskim Wschodzie oraz we Włoszech. Piękny głos (“dar Boży” – jak mawiała), który zachowała do końca, oraz nieprzeciętna uroda sprawiły, że otrzymała przydomek “Słowik Pustyni”.

Piosenki Weroniki Bell

YouTube responded with an error: The request cannot be completed because you have exceeded your <a href="/youtube/v3/getting-started#quota">quota</a>.

Po rozwiązaniu Armii Polskiej na Zachodzie, w 1948 r. wyjechała z Londynu do Paryża, gdzie wzięła udział w konkursie ogłoszonym przez słynny teatr rewiowy Folies Bergere. Po przesłuchaniach z nieznaną śpiewaczką z Polski podpisano kontrakt. Od wiosny 1949 r. Veronica Bell (pseudonim artystyczny Weroniki Ignatowicz) występowała jako jedna z gwiazd, a po odejściu Josephine Baker została czołową solistką. Następne lata to występy z Folies Bergere w Paryżu i różnych miastach Francji oraz tournee po Europie: Belgia, Wielka Brytania, Dania, Hiszpania, Niemcy, Austria. Jej repertuar to głównie pieśni klasyczne.

W latach 50. została zaproszona przez dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w Monachium Jana Nowaka-Jeziorańskiego do nagrania cyklu audycji muzycznych. W efekcie nawiązała z RWE wieloletnią współpracę, nagrywając pieśni ze swojego repertuaru rewiowego oraz światowe przeboje, które były emitowane na falach RWE do Polski. Współpraca ta miała również inny, osobisty aspekt – reżyserem audycji muzycznych, a także autorem wielu tekstów Jej piosenek był żołnierz AK i armii Andersa Jacek Machniewicz. Spotkanie tych dwojga inteligentnych, wrażliwych ludzi mogło mieć tylko jedno zakończenie – Weronika i Jacek pobrali się 15 czerwca 1957 r. w Polskim Kościele w Paryżu. W trakcie kariery zawodowej Weronika Machniewicz nie zapominała o rodakach za granicą, często występując w klubach i teatrach polonijnych na całym świecie.

Do Polski jednak nie mogła przybyć, gdyż z powodu działalności emigracyjnej groziły Jej represje. Pomimo to paryskie mieszkanie Weroniki i Jacka było przystanią dla wielu artystów polskich przybywających do Paryża zza żelaznej kurtyny. W 1968 r. Veronica Bell wzięła udział w jubileuszowej (100 lat) wielkiej rewii Folies Bergere, po czym skończyła karierę artystyczną.

Piękny głos Veroniki Bell nie był jedynym darem, który otrzymała od losu, była też mądrą i piękną kobietą kochającą ludzi i życie. Mieli wielu oddanych przyjaciół. Serdeczna atmosfera, troskliwość, a przede wszystkim wzajemny szacunek i miłość sprawiały, że ich dom przyciągał ludzi. Poznaliśmy Weronikę i Jacka zbyt późno, nie zdążyliśmy nacieszyć się sobą, ale mieliśmy szczęście spotkać ludzi, których łączyło wielkie, trwające do końca uczucie.
Weronika Ignatowicz-Machniewicz zmarła na Ibizie 26 listopada 1999 r. i spoczywa na małej wyspie z widokiem na morze.

(Tekst napisany przez Teresę i Krzysztofa Machniewicz, z moimi drobnymi wstawkami)

 


Zapraszam serdecznie do posłuchania: Piosenki Międzywojenne:
Piosenki Dwudziestolecia Międzywojennego
Piosenki Dwudziestolecia Międzywojennego

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
134,504FaniLubię
18,035ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

Cała Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro opowiedziała się przeciwko aborcji!

1
Projekt "Zatrzymaj Aborcję"  usuwa z polskiego porządku prawnego przesłankę eugeniczną przy dopuszczalności aborcji. Możliwość przerywania ciąży, a precyzyjniej nazywając pozbawiania życia istoty ludzkiej przed...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy