w

W Szwecji szkoły katolickie zostaną zlikwidowane. To już postanowione.

Szwedzki rząd zdecydował, że w tym kraju nie może być szkół wyznaniowych. Szkoły m.in. muzułmańskie i katolickie w najbliższych miesiącach mają zostać przekształcone w placówki świeckie.

Ogłaszając tą kontrowersyjną decyzję socjaldemokratycznego rządu Szwecji, jego przedstawiciel, minister ds. administracji publicznej Ardalan Shekarabi (z pochodzenia Irańczyk) powiedział „Musimy skupić się na szkole, która szanuje szwedzkie wartości… Szwedzką szkołą powinni kierować nauczyciele i pedagodzy, a nie księża lub imamowie”. Jego słowa poparła minister ds. szkolnictwa średniego Anna Ekstroem, która wskazała, iż nadzór państwa nad szkołami wyznaniowymi jest bardzo ograniczony, a więc niewystarczający.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Imigranci w Szwecji: 90 proc. z zadeklarowanych nieletnich to w rzeczywistości osoby dorosłe!

Jako przykłady zachowań w szkołach wyznaniowych jakie skłoniły szwedzki rząd do ich likwidacji, podano porządki zaobserwowane w szkołach muzułmańskich. W ostatnim czasie w szwedzkich mediach przedstawiano sytuacje kiedy to w szkołach tych są oddzielne wejścia dla dziewczynek i chłopców, co rząd ocenił jako segregację płciową. – Znamy przypadki segregacji ze względu na płeć nie tylko na lekcjach, ale także w autobusach – powiedział minister ds. administracji publicznej Ardalan Shekarabi.

Żadnych krytycznych uwag na temat szkół katolickich przedstawiciele rządu Szwecji nie mieli, jednak i one, według ich oceny, nie powinny funkcjonować. Swój protest wobec decyzji szwedzkiego rządu wystosowała już Rada Chrześcijan. Jej członkami są m.in. katolicki biskup Sztokholmu kardynał Anders Arborelius oraz Antje Jackelen biskup ewangelicko-luterańskiego Kościoła Szwecji. Wskazano w nim, iż likwidacja chrześcijańskich szkół wyznaniowych przyniesie ogromne szkody dla społeczeństwa.

Podkreślono, że chrześcijańskie nauczanie jest nierozerwalnie związane z europejską kulturą i nauką. Szkoły katolickie w Szwecji cieszą się dużym uznaniem społeczeństwa. Ich uczniowie mają bardzo dobre wyniki w nauce. Do takich szkół dziecko trzeba zapisać z kilkuletnim wyprzedzeniem. W Szwecji obecnie funkcjonuje 70 niezależnych szkół wyznaniowych, prowadzonych przez stowarzyszenia lub związki wyznaniowe. 80 proc. tych placówek edukacyjnych to szkoły katolickie i protestanckie.

ZOBACZ TAKŻE: Polak zrobił sondę uliczną w Sztokholmie. Zobacz co Szwedzi myślą o obecnej sytuacji w Szwecji [WIDEO]

Kościół katolicki w Szwecji i prowadzone przez niego szkoły rozwijają się. Wiernych zarejestrowanych w katolickich parafiach w Szwecji jest 115 tys. Są to jednak dane oficjalne, w rzeczywistości liczba ta może być znacznie większa, gdyż w ostatnich latach obserwuje się prawdziwą falę konwersji na wiarę katolicka. Sam katolicki biskup Sztokholmu kardynał Anders Arborelius, jest konwertytą z luteranizmu. Jedną z najbardziej znanych w Szwecji szkół katolickich jest natomiast Instytut Newmana ( Newman też był konwertytą) w Uppsali. Niedawno szwedzkie ministerstwo ds. uczelni wyższych przyznało mu status szkoły wyższej.

Adam Białous, pch24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Paryż ograniczy możliwość kupowania ziemi przez obcokrajowców. Czy UE znowu powie, że Francja może, bo jest Francją?

Krzysztof Bosak nagłośnił antypolskie wystąpienie w muzeum Polin. Kaczyński, Kurski, Pawłowicz, Jakubiak, Jaki jako przykłady antysemityzmu! [RELACJA]